Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary


українська версія česká verze bw colour

Börzsöny Mountains

Börzsöny

The folowing text is available only in Czech language...

Börzsöny (česky zřídka jako Beržeň, maďarsky Börzsöny [Böržöň] nebo Börzsöny-hegység [Böržöň-heďšég]) je poměrně rozlehlé sopečné pohoří u slovenských hranic, sevřené mezi řekami Dunaj a Ipeľ. Nejvyšší horou je Csóványos [Čóváňoš] s výškou 938 m, na jeho vrcholku najdeme netradiční rozhlednu nabízející široký rozhled po okolních téměř nekonečných lesích. Neboť se pohoří zvedá od hladiny Dunaje, kde je nadmořská výška kolem 100 m, nabízí poměrně vysoké převýšení. Pohoří je společně se sousedním Pilišem součástí Národního parku Dunaj-Ipeľ (maďarsky Duna–Ipoly Nemzeti Park, anglicky Danube-Ipoly National Park) a významné rekreační oblasti Ohbí Dunaje (maďarsky Dunakanyar nebo Duna-kanyar, anglicky Danube Bend). Přes řeku Ipeľ pohoří Börzsöny sousedí se slovenskou Burdou.

Csóványos s rozhlednou Pohoří Börzsöny - kaskáda na potoce cestou z Nagy Hideg Hegy do vesnice Nagybörzsöny

Pohoří Börzsöny - rybník v osadě Királyrét Dětská drezína ve stanici Királyrét

V pohoří Börzsöny najdeme několik provozovaných lesních úzkorozchodných železnic, jejich projížďka je nezapomenutelným romantickým zážitkem. Je zde široká síť turistických značených tras, z velké části sjízdných i na horských kolech. Cílem může být i stylová kamenná turistická horská chata s malým lyžařským centrem na vrcholu Nagy-Hideg-Hegy [Naď-Hideg-Heď] (česky Velká studená hora, 865 m). Börzsöny je velmi snadno přístupné z Česka a Slovenska, neboť jižním okrajem pohoří prochází hlavní rychlíková trať do Budapeště, např. spojení přímým rychlíkem z Brna trvá asi 3 hodiny.

Pohoří Börzsöny - květena Pohoří Börzsöny - květena

Ukázka maďarského turistického značení Pohoří Börzsöny - typická lesní cesta, zde mezi Nagy Hideg Hegy a vesnicí Nagybörzsöny

Úzkorozchodné železnice v pohoří Börzsöny

V současnosti jsou v pohoří Börzsöny provozovány čtyři lesní úzkokolejky. Dříve sloužily pro svážení dřeva z neprostupných hor, nyní již jsou jen turistickou atrakcí.

Úzkokolejka Kismaros - Királyrét, depo Kismaros Úzkokolejka Kismaros - Királyrét

Aktualizováno: 27.4.2011


Sponsor:
Cheap accommodation
Do you want an advertisement on this site?
Do you want some photo?
Write me!

Spirit of Carpathians - for your website
Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary
Copyright © 2005 - 2014, Robert Vystrčil, photographer, info@prygl.net