Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary


українська версія česká verze bw colour

Eger

Eger (historical city)

The folowing text is available only in Czech language...

Eger (česky též Jager, maďarsky Eger, slovensky Jáger, německy Erlau, polsky Jagier) je krásné historické město umístěné mezi pohořími Mátra a Bükk. Eger je vyhledávanou turistickou destinací, skýtá mnoho významných památek, termální lázně a je východiskem pro návštěvu hor v jeho okolí. Úzké uličky v centru města nadchnou každého návštěvníka a zvláště večer, kdy vyniknou osvětlené památky, zanechá Eger silný dojem. Eger je též známým vinařským centrem, vyhlášená je především místní odrůda červeného vína Egerská býčí krev (maďarsky Egri Bikavér). Nejvýznamnějšími památkami Egeru jsou bazilika, hrad a minaret. Úplným centrem města je náměstí Dobó István tér s krásným minoritským kostelem.

Eger - pohled z minaretu na historickou část města Eger - pohled z Egerského hradu na hlavní náměstí Dobó István tér a baziliku

Eger - bazilika Eger - úzké historické uličky ve městě

Historie Egeru

Význam Egeru začal stoupat na počátku 11. století, kdy zde za vlády prvního maďarského křesťanského krále Štěpána I. bylo založeno biskupství a postavena první katedrála (na místě dnešního hradu). Kolem tehdejší katedrály se začalo rozvíjet dnešní staré město a Eger se stal významným maďarským náboženským centrem. V letech 1596-1687 byl Eger pod tureckou nadvládou, stal se centrem osmanské provincie a severním pohraničním městem. Z této doby se ve městě zachoval minaret. Poté nad městem získávají vládu Habsburkové a Eger je opět rekatolizován. Po několika neúspěšných protihabsburských povstávních město začíná opět významně prosperovat. V 18. století zde bylo postaveno mnoho nových budov v barokním, rokokovém a neoklasicistním stylu (katedrála, lyceum a další). V roce 1804 bylo v Egeru založeno arcibiskupství. Město postihlo i několik obrovských požárů (1800 a 1827) a epidemie cholery (1831). V době rozvoje železnice hlavní trať z Budapešti do Miskolce minula Eger, čímž potlačila jeho další rozvoj. Město si tak ale zachovalo svoji historickou tvář a dnes je velkým lákadlem pro turisty. Navíc díky odstupu od hlavních dopravních tahů je i na svůj význam poměrně klidným městem.

Eger - hlavní náměstí Dobó István tér s kostelem a sousoším bojovníků připomínajícím obléhání města v roce 1552 Eger - minaret pohledem z hradu

Eger - hlavní náměstí Dobó István tér v noci Eger - lyceum, noční pohled od baziliky

Egerský hrad (Egri vár)

Egerský hrad je jednou z dominant města. Ve svých útrobách skrývá několik muzeí. Hrad poskytuje i hezký výhled na město. Egerský hrad je také místem děje slavného historického románu Egerské hvězdy (Egri csillagok) od maďarského spisovatele Gézy Gárdonyi. Podle románu byl natočen i stejnojmenný film.

Egerský hrad pohledem z minaretu Egerský hrad - nádvoří

Katedrála v Egeru (Egri bazilika)

Egerská bazilika je druhá největší katedrála v Maďarsku. Tu úplně největší najdete v Ostřihomi. Mohutný egerský chrám byl postaven v letech 1831-1836 podle návrhu architekta Józsefa Hilda, který posléze navrhnul právě zmíněnou baziliku v Ostřihomi.

Egerská bazilika v noci Egerská bazilika v noci

Egerský Minaret

Minaret je pozůstatkem z doby turecké nadvlády. Najdeme jej nedaleko náměstí Dobó István tér. V současné době funguje pro turisty jako výborná rozhledna na město, pohled z jeho vršku je skutečně impozantní. Minaret je vysoký téměř 40 m a schodiště v něm natolik úzké, že by se zde dva lidé nevyhnuli. Turisté proto bývají vpouštěni vždy jen po malých skupinkách a rozhodně to není nic pro klaustrofobiky.

Eger - minaret Eger - úzké schodiště v minaretu

Údolí krásných žen (Szépasszony-völgy)

Údolí krásných žen, nacházející se na západním okraji Egeru, je vinařským centrem města s velkým množstvím vinných sklípků. V některých sklípcích můžete narazit i na živé muzikanty, kteří příjemně dotvoří atmosféru při ochutnávání místních vín.

Eger - Údolí krásných žen Eger - interiér vinného sklípku v Údolí krásných žen

Další zajímavosti Egeru

Další památkou v Egeru je barokní lyceum z 18. století, umístěné naproti bazilice. Jeho povýšení na univerzitu kdysi Marie Terezie zamítla, dodnes se ale budově udržela školní funkce. V lyceu najdete krásně zdobenou knihovnu a hvězdárnu s camerou obscurou. Velmi příjemným místem pro odpočinek velký egerský park Érsek kert s krásnou fontánou. Za teplých večerů se zde často schází místní omladina, jak jinak než s vínem v ruce. Eger je vyhledávaným i pro relaxaci v termální vodě. K tomuto můžete využít jak koupaliště přímo ve městě, tak aquapark u sousední vesničky Egerszalók.

Eger - moderní stavba ve stylu kostela Eger - fontána v největším egerském parku Ersék kert

Eger - nedělní bazar u autobusového nádraží Eger - nedělní bazar u autobusového nádraží

Další zdroje o Egeru

Aktualizováno: 1.5.2012


Sponsor:
Cheap accommodation
Do you want an advertisement on this site?
Do you want some photo?
Write me!

Spirit of Carpathians - for your website
Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary
Copyright © 2005 - 2014, Robert Vystrčil, photographer, info@prygl.net