Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary


українська версія česká verze bw colour

Mátra Mountains

Mátra Mountains

The folowing text is available only in Czech language...

Mátra (slovensky někdy i jako Matra) je nejvyšší maďarské pohoří, na východě sousedící s pohořím Bükk, na severu a západě s Cerovou vrchovinou. Nejvyšší výšky dosahuje na vrcholu Kékes (1.014 m). Absolutní nadmořská výška sice nepůsobí ohromujícím dojmem, ale neboť okolní nížiny mají jen okolo 100 m, tak hory nad okolní terén vyčnívají velmi výrazně. Nemálo výletníků zde překvapuje i drsné počasí. Není výjimkou, když zde i v dubnu narazíte na rozsáhlé oblasti pokryté sněhem.

Pozdní odpoledne na Mátře, turistická stezka k horské chatě Ágasvár Mátra - výhled ze skály Szamár-kö poblíž Ágasváru

Turistická stezka údolím Csörgö patak Divoká horská bystřina v údolí Csörgö patak

Mátra je i díky blízkosti Budapešti poměrně hojně navštěvovaná. Najdeme zde mnoho rekreačních obcí, rozsáhlou síť turistických tras i lyžařská centra. Mátra je velmi dobře dopravně dostupná, do nejvyšších částí pohoří vedou silnice a jezdí zde i časté autobusy. V podhůří Mátry můžeme navštívit i krásně situovanou zříceninu hradu Sirok (Siroki vár) nebo se podívat do historického města Eger.

Rozcestí turistických tras u chaty Ágasvár Mátra - mlok se utíká schovat do jeskyně

Pohled na pohoří Mátra od severu, od města Bátonyterenye Pohled z hory Ágasvár na Cerovou vrchovinu

Přírodně a turisticky je velmi zajímavá oblast okolí Ágasváru na západě Mátry. Úzká pěšinka se zde vine po skalnatém hřebínku z obce Mátraszentistván na vrchol Ágasvár s dalekým rozhledem, pod ním stojí romantická horská chata, ještě níže se nachází veřejnosti nepřístupná jeskyně Csörgő-lyuk a divoké údolí Csörgő patak, kde stezka několikrát volně překračuje potok a vy jej tak musíte brodit nebo přecházet po kamenech či kládách.

Mátra - turistická stezka z osady Mátraszentistván na Ágasvár Mátra - turistická stezka z osady Mátraszentistván na Ágasvár

Mátra - údolí Csörgö patak Mátra - údolí Csörgö patak

Mátra - údolí Csörgö patak Mátra - lyžařské centrum Mátraszentistván

Mátraszentistván - kostel Három falu temploma a vrchol sjezdovky Mátraszentistván - kostel Három falu temploma

Galya-tető (965 m)

Druhou nejvyšší horou Mátry je Galya-tető [Gaja-teté] (965 m). Na jejím vrcholu je architektonicky pěkná kamenná rozhledna. Po turistické cestě z Kékeše je vzdálená 10 km, během jednoho výletu je tak jednoduché navštívit oba nejvyšší vrcholy. Nedaleko pod vrcholem leží osada Galyatető s rekreačními možnostmi (ubytování, stravování, lyžařský areál), dominantní je zde především obrovský kamenný luxusní hotel Galya. Fotogenickým objektem v osadě je též hezký kamenný kostelík. I do těchto míst se můžete dostat autobusem, oba nejvyšší mátranské vrcholy tak můžete případně navštívit tzv. "autobusovou turistikou".

Mátra - rozhledna na vrcholu Galya-tető Mátra - vnitřek rozhledny na Galya-tető

Úzkorozchodné železnice v pohoří Mátra

Mátra nevybočuje z řady a podobně jako jiná maďarská pohoří poskytuje i ona jízdy romantickými vláčky po kolejích s úzkým rozchodem. Na Mátře turistům slouží dráha Mátravasút na dvou trasách v okolí městečka Gyöngyös [Děnděš]. Vláčky jsou provedeny v typických žlutočervených nátěrech.

Vlak úzkokolejky Mátravasút na cestě do Mátraházy Úzkokolejka Mátra vasút

Ubytování na Mátře

Mátra je poměrně hodně osídlené pohoří, a to i v nejvyšších partiích hor. V horských vesničkách (Mátraszentimre, Mátraszentistván atd.) najdete několik rodinných penzionů a ubytování v soukromí. I přímo na nejvyšší hoře, Kékeši, můžete strávit pobyt v turistickém penzionu Kányai Uram Fogadója. V západní části Mátry se nachází dvě horské chaty, ke kterým je přístup pouze pěšky (pomineme-li zásobování) - a to skromnější a nadšenecká Hidegkúti turistaház a výrazně lépe vybavená Ágasvári Turistaház, kde se můžete i najíst a vychutnat čepované pivo (v roce 2013 i mnoho let dříve to byly české značky Plzeň a Kozel). Přechod pohořím Mátra si lze naplánovat tak, že projdete přes všechny tři uvedené chaty a uvidíte tak i většinu mátranských přírodních zajímavostí.

Horská chata Ágasvár v noci Horská chata Ágasvár v noci

Chatař v horské chatě Ágasvár (vpravo) Možná budoucí chatař na Ágasváru

Astronomická pozorování na louce u chaty Ágasvár Astronomická pozorování na louce u chaty Ágasvár

Horská vesnička Mátraszentistván - Vidróczki Csárda Horská vesnička Mátraszentistván

Zveřejněno: rok 2012. Aktualizováno: 20.8.2013.


Sponsor:
Cheap accommodation
Do you want an advertisement on this site?
Do you want some photo?
Write me!

Spirit of Carpathians - for your website
Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary
Copyright © 2005 - 2014, Robert Vystrčil, photographer, info@prygl.net