Duší Karpat - Přírodou i lidskými osudy Slovenska, Zakarpatské Ukrajiny, Rumunska, Maďarska a Polska


українська версія English version čb barva

Ostřihom (Esztergom)

Ostřihom (maďarsky Esztergom [Estergom], slovensky Ostrihom, polsky Ostrzyhom, německy Gran, latinsky Strigonium) je nádherné maďarské historické město, ležící na Dunaji v sousedství slovenského Štúrova. Od 10. do 13. století byla Ostřihom hlavním městem Uherského království, a proto na ni Maďaři nedají dopustit (později bylo hlavní město přesunuto do Visegrádu a následně do Budína). Ostřihom nabízí krásné památky, restaurace, rušná místa i klidové zóny a je zasazena do krásné přírody, kdy hned za městem se zvedají první vrcholky pohoří Piliš. Atmosféru východu můžete nasát na ulici Simor János mezi centrem a autobusovým nádražím, kde se každé ráno koná velký trh.

Ostřihom - pohled z kupole Ostřihomské baziliky na Vízivárošský kostel, Dunaj a slovenské Štúrovo Pohled na hrad z kupole Ostřihomské baziliky

Památky Ostřihomi

Ostřihom je turisticky atraktivní destinací, ale najdete zde výrazně větší klid než například v přelidněné Budapešti, především mimo hlavní letní sezónu.

Ostřihomskou dominantou je Ostřihomská bazilika (maďarsky Esztergomi bazilika, anglicky Esztergom Basilica), největší chrám v Maďarsku. V bazilice můžete navštívit pokladnici a kryptu, rozhodně si však nenechejte ujít fantastický rozhled z její kupole, už samostný výstup uzounkým točitým schodištěm je velký zážitek. Vedle baziliky se nachází zrekonstruovaná zřícenina hradního paláce, sídlí zde Hradní muzeum.

Ostřihom - pohled na hradní návrší s bazilikou z protějšího břehu Dunaje, ze Štúrova Ostřihomská bazilika

Pohled na baziliku v Ostřihomi ze slovenské strany, z pohoří Burda Interiér baziliky v Ostřihomi

Hrobka kardinála Mindszentyho v kryptě Ostřihomské baziliky

Pod hradními baštami u Dunaje se nachází malebná čtvrť Víziváros [Vízivároš] (česky Vodní Město) - najdete zde úzké uličky s krásně malovanými domy, kostely i Muzeum křesťanství.

Ostřihom - Víziváros - farní kostel Ostřihom - Víziváros - farní kostel

Krásný ocelový most Márie Valérie (maďarsky Mária Valéria híd, anglicky Maria Valeria Bridge) je v roce 2001 obnovenou spojnicí sousedních měst Ostřihomu a Štúrova. Původní most byl otevřen 28.9.1895, od té doby byl dvakrát poškozen. Poškození po první světové válce bylo do pár let opraveno, ale vyhození do povětří německou armádou v roce 1944 most vyřadilo z provozu na více než 50 let, než se našla síla jej opravit.

Most Márie Valérie z ostřihomského břehu Most Márie Valérie ze Štúrovského nábřeží

Doprava do Ostřihomi

Pro obyvatele Česka a Slovenska je nejsnazší přístup do Ostřihomi ze slovenského Štúrova - ať už pěšky či místní autobusovou linkou přes most Márie Valérie. V Ostřihomi je autobusové nádraží (na ulici Simor János) i konečná stanice vlakové tratě z Budapešti (na náměstí Bém József tér na jižním okraji města). Autobusy z Ostřihomu přes Visegrád a Szentendre do Budapešti jezdívají přibližně každou hodinu, pokud přijdete od Slovenska, nemusíte chodit až na autobusové nádraží, ale můžete nastoupit na bližší autobusové zastávce Rákóczi tér. (Stav z roku 2011)

Ostřihomská radnice na náměstí Széchenyi tér Ostřihom - Kalvária kápolna

Ubytování v Ostřihomi

Samotná Ostřihom poskytuje možnosti ubytování, ale kvůli jazykové bariéře je pro Čechy a Slováky možná příjemnější možnost ubytování v sousedním slovenském Štúrovu, které je dostupné pěšky.

Ostřihomský trh na ulici Simor János Ostřihomský trh na ulici Simor János nabízí i široký výběr podprsenek

Kamenná lavička v Ostřihomi, oddychové místo na břehu Dunaje Pohled na Ostřihom a dále na Slovensko

Další zdroje o Ostřihomi

Aktualizováno: 27.4.2011


Sponzor webu:
Levné ubytování
Máte zájem o fotografie Karpat?
Napište mi!

Duší Karpat - ikonka pro Váš web
Duší Karpat - Příroda i lidé karpatských hor a podhůří
Copyright © 2005 - 2015, Robert Vystrčil, fotograf, info@prygl.net