Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary


українська версія česká verze bw colour

Tokaj

Tokaj

The folowing text is available only in Czech language...

Tokaj je maďarské město ležící na soutoku Bodrogu a Tisy, na okraji Zemplínských vrchů. Tokaj je známý především jako centrum Tokajské vinařské oblasti, která se zapsala v roce 2002 na seznam světového dědictví UNESCO, a město, které dalo název pro světově proslulé Tokajské víno. Tokaj leží na hlavní vlakové trati z Miskolce do Nyíregyházy a zastavují zde i vlaky vyšší kvality. Neboť historicky Tokaj nebyl významnějším správním centrem, zachoval si velmi malebný ráz. Mimo hlavní sezónu je i velmi klidným turistickým cílem. Tokaj je opticky rozdělen do dvou částí, severně od vlakové trati leží historické centrum, v jižní části Tokaje, kde se nachází i nádraží, je novější výstavba. Hlavní ulice starého Tokaje (Rákoczi utca) a náměstí (Kossuth tér) jsou pěší zónou, a tak je zdejší procházka velmi příjemná.

Tokaj - hlavní náměstí Kossuth tér Tokaj - okrasné označení vlakové stanice

Tokaj - pěší zóna (Rákoczi utca) Tokaj

Tokaj skutečně žije především vínem. Na hlavní pěší zóně vám nabídnou víno v každém druhém vchodu. Prodávají zde jak luxusnější víceputňové nápoje, tak i běžná vína, často stáčená do PET lahví a prodávaná vzhledem k vysoké kvalitě za skutečně velmi nízké ceny. Vinice jsou zdaleka viditelné především na jižním svahu Tokajského vrchu (Tokaj-hegy, 516 m) za městem. Na vrcholu stojí televizní vysílač a samotný kopec je dobrým tipem k nenáročnému výletu za rozhledy do úrodných rovin Velké uherské nížiny. Nejslavnější a nejnavštěvovanější vinný sklep v Tokaji je Rákocziho vinný sklep na náměstí Kossuth tér č. 15.

Tokaj - interiér kostela na hlavním náměstí Tokajské víno je mezi lidmi skutečně oblíbené, rádi si jej vychutnají i ve vlaku

Na tokajském vlakovém nádraží je jako památník umístěna historická parní lokomotiva.

Tokaj - historická parní lokomotiva na nádraží Tokaj - historická parní lokomotiva na nádraží

Aktualizováno: 1.5.2012


Sponsor:
Cheap accommodation
Do you want an advertisement on this site?
Do you want some photo?
Write me!

Spirit of Carpathians - for your website
Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary
Copyright © 2005 - 2015, Robert Vystrčil, photographer, info@prygl.net