Duší Karpat - Přírodou i lidskými osudy Slovenska, Zakarpatské Ukrajiny, Rumunska, Maďarska a Polska


українська версія English version čb barva

Tokaj

Tokaj je maďarské město ležící na soutoku Bodrogu a Tisy, na okraji Zemplínských vrchů. Tokaj je známý především jako centrum Tokajské vinařské oblasti, která se zapsala v roce 2002 na seznam světového dědictví UNESCO, a město, které dalo název pro světově proslulé Tokajské víno. Tokaj leží na hlavní vlakové trati z Miskolce do Nyíregyházy a zastavují zde i vlaky vyšší kvality. Neboť historicky Tokaj nebyl významnějším správním centrem, zachoval si velmi malebný ráz. Mimo hlavní sezónu je i velmi klidným turistickým cílem. Tokaj je opticky rozdělen do dvou částí, severně od vlakové trati leží historické centrum, v jižní části Tokaje, kde se nachází i nádraží, je novější výstavba. Hlavní ulice starého Tokaje (Rákoczi utca) a náměstí (Kossuth tér) jsou pěší zónou, a tak je zdejší procházka velmi příjemná.

Tokaj - hlavní náměstí Kossuth tér Tokaj - okrasné označení vlakové stanice

Tokaj - pěší zóna (Rákoczi utca) Tokaj

Tokaj skutečně žije především vínem. Na hlavní pěší zóně vám nabídnou víno v každém druhém vchodu. Prodávají zde jak luxusnější víceputňové nápoje, tak i běžná vína, často stáčená do PET lahví a prodávaná vzhledem k vysoké kvalitě za skutečně velmi nízké ceny. Vinice jsou zdaleka viditelné především na jižním svahu Tokajského vrchu (Tokaj-hegy, 516 m) za městem. Na vrcholu stojí televizní vysílač a samotný kopec je dobrým tipem k nenáročnému výletu za rozhledy do úrodných rovin Velké uherské nížiny. Nejslavnější a nejnavštěvovanější vinný sklep v Tokaji je Rákocziho vinný sklep na náměstí Kossuth tér č. 15.

Tokaj - interiér kostela na hlavním náměstí Tokajské víno je mezi lidmi skutečně oblíbené, rádi si jej vychutnají i ve vlaku

Na tokajském vlakovém nádraží je jako památník umístěna historická parní lokomotiva.

Tokaj - historická parní lokomotiva na nádraží Tokaj - historická parní lokomotiva na nádraží

Aktualizováno: 1.5.2012


Sponzor webu:
Levné ubytování
Máte zájem o fotografie Karpat?
Napište mi!

Duší Karpat - ikonka pro Váš web
Duší Karpat - Příroda i lidé karpatských hor a podhůří
Copyright © 2005 - 2015, Robert Vystrčil, fotograf, info@prygl.net