Duší Karpat - Přírodou i lidskými osudy Slovenska, Zakarpatské Ukrajiny, Rumunska, Maďarska a Polska


українська версія English version čb barva

Úzkokolejka Szilvásvárad

Lesní úzkorozchodná železnice Szilvásvárad (maďarsky erdei vasút Szilvásvárad [erdei vašút Silvášvárad]) nebo Szilvásváradská úzkokolejka (maďarsky Szilvásváradi kisvasút [Silvášvárady kišvašút]) je krásná lesní dráha romantickým údolím Szalajka [Salajka] na západě pohoří Bükk. Szilvásvárad je pěkná podhorská rekreační obec, ležící na neméně hezké železniční trati z Egeru do Putnoku (úsek ze Szilvásváradu do Putnoku je již bohužel mimo provoz). Výlet úzkokolejkou je tak vhodné spojit s jízdou motoráčkem z Egeru, vystoupit je dobré na zastávce Szalajkavölgy, odkud je nádraží lesní železnice Fatelep vzdáleno něco málo přes 1 km.

Úzkokolejka Szilvásvárad - vláček čeká na odjezd na konečné v Szilvásváradu Úzkokolejka Szilvásvárad - přepřahání lokomotivy na konečné na konci údolí Szalajka

Úzkokolejka Szilvásvárad Úzkokolejka Szilvásvárad

Lesní dráha údolím Szalajka byla postavena v roce 1908. Sloužila ke svážení dřeva i vápence. V době svého největšího rozmachu celá síť zdejších drah měřila desítky kilometrů a zahrnovala i lanovku, pomocí které bylo dřevo dopravováno z výše položených částí hor. V současnosti slouží železnička již jen turistům na 5 km dlouhém úseku ze Szilvásváradu k Závojovému vodopádu (Fátyolvízesés). Závojový vodopád přetékající přes travertinové kaskády je velmi pěkný, jeho krásu si však vychutnáte jen za vysokého stavu vody. Náročnější turisti mohou od konečné zastávky vystoupit na nejvyšší horu pohoří Bükk - Istállóskö, případně přejít Bukovými horami dále až k Lillafüredské úzkokolejce. Většina výletníků však od konečné vláčku vystoupá jen k 1 km vzdálené volně přístupné jeskyni Istállós-kői-barlang. Krásnou nenáročnou procházkou je pěší návrat zpět do Szilvásváradu kolem potoku Szalajka.

Úzkokolejka Szilvásvárad - jeden z neopravených vagónů na odstavné koleji v Szilvásváradu Úzkokolejka Szilvásvárad

Úzkokolejka Szilvásvárad - na cestě údolím Szalajka Úzkokolejka Szilvásvárad - na cestě údolím Szalajka

Úzkokolejka Szilvásvárad - přepřahání lokomotivy na konečné na konci údolí Szalajka

Další zdroje

Aktualizováno: 1.5.2012


Sponzor webu:
Levné ubytování
Máte zájem o fotografie Karpat?
Napište mi!

Duší Karpat - ikonka pro Váš web
Duší Karpat - Příroda i lidé karpatských hor a podhůří
Copyright © 2005 - 2015, Robert Vystrčil, fotograf, info@prygl.net