Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary


українська версія česká verze bw colour

Narrow gauge railway Szilvásvárad

Narrow gauge railway Szilvásvárad

The folowing text is available only in Czech language...

Lesní úzkorozchodná železnice Szilvásvárad (maďarsky erdei vasút Szilvásvárad [erdei vašút Silvášvárad]) nebo Szilvásváradská úzkokolejka (maďarsky Szilvásváradi kisvasút [Silvášvárady kišvašút]) je krásná lesní dráha romantickým údolím Szalajka [Salajka] na západě pohoří Bükk. Szilvásvárad je pěkná podhorská rekreační obec, ležící na neméně hezké železniční trati z Egeru do Putnoku (úsek ze Szilvásváradu do Putnoku je již bohužel mimo provoz). Výlet úzkokolejkou je tak vhodné spojit s jízdou motoráčkem z Egeru, vystoupit je dobré na zastávce Szalajkavölgy, odkud je nádraží lesní železnice Fatelep vzdáleno něco málo přes 1 km.

Úzkokolejka Szilvásvárad - vláček čeká na odjezd na konečné v Szilvásváradu Úzkokolejka Szilvásvárad - přepřahání lokomotivy na konečné na konci údolí Szalajka

Úzkokolejka Szilvásvárad Úzkokolejka Szilvásvárad

Lesní dráha údolím Szalajka byla postavena v roce 1908. Sloužila ke svážení dřeva i vápence. V době svého největšího rozmachu celá síť zdejších drah měřila desítky kilometrů a zahrnovala i lanovku, pomocí které bylo dřevo dopravováno z výše položených částí hor. V současnosti slouží železnička již jen turistům na 5 km dlouhém úseku ze Szilvásváradu k Závojovému vodopádu (Fátyolvízesés). Závojový vodopád přetékající přes travertinové kaskády je velmi pěkný, jeho krásu si však vychutnáte jen za vysokého stavu vody. Náročnější turisti mohou od konečné zastávky vystoupit na nejvyšší horu pohoří Bükk - Istállóskö, případně přejít Bukovými horami dále až k Lillafüredské úzkokolejce. Většina výletníků však od konečné vláčku vystoupá jen k 1 km vzdálené volně přístupné jeskyni Istállós-kői-barlang. Krásnou nenáročnou procházkou je pěší návrat zpět do Szilvásváradu kolem potoku Szalajka.

Úzkokolejka Szilvásvárad - jeden z neopravených vagónů na odstavné koleji v Szilvásváradu Úzkokolejka Szilvásvárad

Úzkokolejka Szilvásvárad - na cestě údolím Szalajka Úzkokolejka Szilvásvárad - na cestě údolím Szalajka

Úzkokolejka Szilvásvárad - přepřahání lokomotivy na konečné na konci údolí Szalajka

Další zdroje

Aktualizováno: 1.5.2012


Sponsor:
Cheap accommodation
Do you want an advertisement on this site?
Do you want some photo?
Write me!

Spirit of Carpathians - for your website
Spirit of Carpathians - Nature and people of Slovakia, Zakarpattya (Ukraine), Romania and Hungary
Copyright © 2005 - 2014, Robert Vystrčil, photographer, info@prygl.net