DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Polské hory

Články na mapě

Polsko je především zemí nížin a rovin, přesto jeho významnou část zabírají hory. Ty větší z nich jsou situovány především u jižních hranic s Českem, Slovenskem a Ukrajinou. Polské hory nejsou Čechy a Slováky příliš navštěvované. Kvůli jejich blízkosti je to až s podivem. Navíc díky Schengenskému prostoru je možné překračovat hranice do ČR a na Slovensko téměř libovolně (zakázáno to může být jen v místech s vyšším stupněm ochrany přírody), což výrazně zvyšuje možnosti plánování výletů v pohraničí. Polské hory se dělí do tří hlavních celků - v příhraničí to jsou Karpaty a Sudety, více ve vnitrozemí se pak nachází Góry Świętokrzyskie (Svatokřížské hory).

Polské Karpaty

Polské Karpaty (polsky Karpaty polskie, slovensky poľské Karpaty, anglicky Polish Carpathians) zabírají přibližně 10 % celkové rozlohy Karpat. Nachází se v nich i nejvyšší hora celého Polska - Rysy (2.499 m) ve Vysokých Tatrách na hranici se Slovenskem (Slováci mají to štěstí, že druhý vrchol Rysů je ještě o 4 metry vyšší, ale již celý leží na území Slovenska).

Pohoří polských Karpat podle výšky:

Polský názevČeský názevNejvyšší hora
1.Tatry (Tatry Polskie)Tatry (Polské Tatry)Rysy (2.499 m)
2.Beskid ŻywieckiOravské a Kysucké BeskydyBabia Góra (Diablak, Babí hora, 1.725 m)
3.BieszczadyBěščadyTarnica (1.346 m)
4.GorceTurbacz (1.310 m)
5.Beskid SądeckiSádecké BeskydyRadziejowa (1.262 m)
6.Beskid ŚląskiSlezské BeskydySkrzyczne (1.257 m)
7.Beskid WyspowyOstrovní BeskydyMogielica (1.171 m)
8.Beskid MakowskiMędralowa (1.169 m)
9.PieninyWysoka (Wysokie Skałki, Vysoká, 1.050 m)
10.Beskid NiskiNízké BeskydyLackowa (Lacková, 997 m)
11.Beskid MałyMalé BeskydyCzupel (933 m)

Polské Sudety

Polské Sudety (polsky Sudety polskie, slovensky poľské Sudety) jsou situované u hranic s Českou republikou. Jsou součástí Českého masivu