DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Polské hory

Články na mapě

Polsko je především zemí nížin a rovin, přesto jeho významnou část zabírají hory. Ty větší z nich jsou situovány především u jižních hranic s Českem, Slovenskem a Ukrajinou. Polské hory nejsou Čechy a Slováky příliš navštěvované. Kvůli jejich blízkosti je to až s podivem. Navíc díky Schengenskému prostoru je možné překračovat hranice do ČR a na Slovensko téměř libovolně (zakázáno to může být jen v místech s vyšším stupněm ochrany přírody), což výrazně zvyšuje možnosti plánování výletů v pohraničí. Polské hory se dělí do tří hlavních celků - v příhraničí to jsou Karpaty a Sudety, více ve vnitrozemí se pak nachází Góry Świętokrzyskie (Svatokřížské hory).

Polské Karpaty

Polské Karpaty (polsky Karpaty polskie, slovensky poľské Karpaty, anglicky Polish Carpathians) zabírají přibližně 10 % celkové rozlohy Karpat. Nachází se v nich i nejvyšší hora celého Polska - Rysy (2.499 m) ve Vysokých Tatrách na hranici se Slovenskem (Slováci mají to štěstí, že druhý vrchol Rysů je ještě o 4 metry vyšší, ale již celý leží na území Slovenska).

Pohoří polských Karpat podle výšky:

Polský názevČeský názevNejvyšší hora
1.Tatry (Tatry Polskie)Tatry (Polské Tatry)Rysy (2.499 m)
2.Beskid ŻywieckiOravské a Kysucké BeskydyBabia Góra (Diablak, Babí hora, 1.725 m)
3.BieszczadyBěščadyTarnica (1.346 m)
4.GorceTurbacz (1.310 m)
5.Beskid SądeckiSádecké BeskydyRadziejowa (1.262 m)
6.Beskid ŚląskiSlezské BeskydySkrzyczne (1.257 m)
7.Beskid WyspowyOstrovní BeskydyMogielica (1.171 m)
8.Beskid MakowskiMędralowa (1.169 m)
9.PieninyWysoka (Wysokie Skałki, Vysoká, 1.050 m)
10.Beskid NiskiNízké BeskydyLackowa (Lacková, 997 m)
11.Beskid MałyMalé BeskydyCzupel (933 m)

Polské Sudety

Polské Sudety (polsky Sudety polskie, slovensky poľské Sudety) jsou situované u hranic s Českou republikou. Jsou součástí Českého masivu.

Pohoří polských Sudet přesahujících 1.000 m seřazené podle výšky:

Polský názevČeský názevNejvyšší hora
1.KarkonoszeKrkonošeŚnieżka (Sněžka, 1.602 m)
2.Masyw ŚnieżnikaKrálický SněžníkŚnieżnik Kłodzki (1.424 m)
3.Góry IzerskieJizerské horyWysoka Kopa (Vysoká Kopa, 1.126 m)
4.Góry ZłoteRychlebské horySmrek Trójkrajny (Smrk hraničník, 1.117 m)*
5.Góry OrlickieOrlické horyOrlica (Vrchmezí, 1.084 m)
6.Góry SowieSoví horyWielka Sowa (Velká Sova, 1.015 m)

*: Poláci podle některých zdrojů naše Rychlebské hory dělí na dvě samostatné části Góry Bialskie (západnější) a Góry Złote (východnější), přičemž mezi nimi nemají jasně stanovenou hranici. Z tohoto důvodu mi přijde lepší držet se dělění, které odpovídá jasnému českému horopisu a uvádím pouze Góry Złote jako jeden celek. Problém zde nastává i s určením nejvyššího bodu pohoří, neboť existuje několik adeptů, u kterých navíc není udána jasná výška (v různých zdrojích se údaje liší). Nejvyšším bodem může být jak hora Postawna (nachází se celá v Polsku) nebo nedaleký bod na hranicích kousek od vrcholu české hory Smrk, tzv. Smrk hraničník, u něhož je i turistické rozcestí.

Polské horské chaty

Poláci jsou turistický národ, což potvrzuje jak dobré turistické značení (podobného systému jako u nás a v SR), tak i široká síť turistických horských chat. Na webu LevneUbytovani.net si můžete projít obsáhlý seznam polských horských chat v češtině. Budu rád, pokud přidáte vlastní komentář k chatám, které jste osobně navštívili. Pomůžete tak dalším turistům.