Duší Karpat - Přírodou i lidskými osudy Slovenska, Zakarpatské Ukrajiny, Rumunska, Maďarska a Polska


українська версія English version čb barva

Sighet (Sighetu Marmaţiei)

Sighet (rumunsky Sighetu Marmaţiei nebo též Sighetul Marmaţiei, maďarsky Máramarossziget, ukrajinsky Сигіт, česky dříve zvaný Marmarošská Sihoť) je historické město na rumunsko-ukrajinské hranici v oblasti zvané Maramureš (Maramureş). Řekou Tisou je odděleno od města Solotvyno v Zakarpatí, od roku 2007 zde funguje dlouho očekávaný hraniční přechod. Na konci první světové války zde vznikla státní hranice a od druhé světové války zde byl natolik zpřísněn režim, že známí z opačných stran řeky na sebe mohli pouze volat.

Sighet - kulturní dům Sighet - radnice

Sighet - obyvatelé města Sighet - obyvatelé města

Jméno města v maďarštině označuje "ostrov". Město má specifickou atmosféru a stojí za návštěvu. Zajímavým je muzeum obětí komunismu a množství židovských památek. V roce 1928 se zde narodil Elie Wiesel, známý židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny míru.

Sighet - rumunské děti Sighet - kostel

Sighet - hlavní náměstí Sighet - rumunský pravoslavný chrám

Doprava do Sighetu

Sighet je dostupný pěšky nebo autem z ukrajinského Solotvyna. Vlakové nádraží je v současnosti pouze konečnou stanicí souprav směřujících z vnitrozemí Rumunska. Vlaková trať podél hranice a řeky Tisy směřující do Valea Viseului a dále do hor Maramureše je velice půvabná. Nedaleko vlakového nádraží je i autobusová stanice.

Sighet - vlakové nádraží v noci Sighet - vlakové nádraží

Sighet - vlakové nádraží Vlaková trať podél řeky Tisy ze Sighetu do Valea Viseului

Sighet - vlakové nádraží Sighet - jízdní řád na autobusovém nádraží v roce 2012. Asi není mnoho lidí, kteří by se v něm vyznali.

Další zdroje o Sighetu

Aktualizováno: 12.8.2012


Sponzor webu:
Levné ubytování
Máte zájem o fotografie Karpat?
Napište mi!

Duší Karpat - ikonka pro Váš web
Duší Karpat - Příroda i lidé karpatských hor a podhůří
Copyright © 2005 - 2015, Robert Vystrčil, fotograf, info@prygl.net