Duší Karpat - Přírodou i lidskými osudy Slovenska, Zakarpatské Ukrajiny, Rumunska, Maďarska a Polska


українська версія English version čb barva

Solotvyno (Solotvina)

Solotvyno (česky nejčastěji Solotvina nebo Solotvino, případně ze starší doby Slatina či Slatinské Doly, ukrajinsky Солотвино [Solotvyno], rusky Солотвина [Solotvina], maďarsky Aknaszlatina, polsky Sołotwyno, rumunsky Ocna Slatina) je ukrajinské městečko na rumunských hranicích. Známé je především pro hlubinné solné doly a přilehlé rekreační centrum u jezer s vodou, kde se nedá potopit, tzv. ukrajinské "Mrtvé moře". Obyvatelé Zakarpatí jsou na jezera náležitě hrdí a každý by je rád přijel navštívit. Od roku 2007 funguje s občasnými výlukami zdejší most přes řeku Tisu jako hraniční přechod do rumunského Sighetu.

Odkazy na jiné stránky o Solotvině:

Interiér kostelíku v centru Solotviny. Pán na kole projíždí kolem solotvinské radnice, na níž můžeme vidět vlajky zemí všech tří národností, které obývají Solotvinu.

Solotvyno - vlakové nádraží a rychlík Lvov - Solotvyno. Rychlík Lvov - Solotvina na solotvinském nádraží.

Solotvinská jezera

Viz samostatné heslo Solotvinská jezera.

Místopis Solotviny, obyvatelstvo a doprava

V Solotvině žije okolo 9.000 obyvatel (stav z roku 2001) ukrajinské, rumunské a maďarské národnosti. Solotvina se skládá ze dvou oddělených částí - historického centra města a osady u solných jezer a dolů (v době "první republiky" rozlišované jako Obec Slatina a Slatinské Doly). Obě části jsou od sebe vzdáleny necelé 2 km a obě jsou obsluhovány vlakem. Při příjezdu od Baťova (Užhorodu) je první vlakovou zastávkou Solotvyno-nemocnice (Солотвино-лікарня), odtud je nejbližší přístup přímo k rekreačním jezerům (necelý 1 km), pak následuje Solotvyno-2 (Солотвино-2) a poté se železnice stočí směrem k historickému centru města a vjede na nádraží Solotvyno-1 (Солотвино-1), které je poslední stanicí na této trase. Solotvina leží na hlavní silnici z Užhorodu do Rachova, a proto má i dobré autobusové spojení dálkovými linkami (některé spoje ze Solotviny i přímo vyjíždí). Ve městě na Šachtarské ulici by se mělo nacházet zajímavé muzeum dobývání soli (ukrajinsky музей солекопів [muzej solekopiv]). Mezi mnoha exponáty by měly být např. vytěžené římské mince i meteorit.

Solotvyno - prodejci u hranice. Někteří do Solotviny jezdí na koňském povozu.

Obyvatelé Solotviny se vrhají na zastavující autobus s nabídkou ubytování v soukromí. Babička lákající turisty na ubytování v jejím domě, aby si alespoˇněco přivydělala na živobytí.

Solotvinská dívka oděná v ukrajinských barvách. Velikyj Byčkiv nedaleko Solotviny a mladá Ukrajinka před reklamou na Černihivske

Solotvyno - žena na kole.

Solotvinské solné doly

Do solotvinských dolů oficiálně není pro návštěvníky přístup, ovšem dá se vyjednat. O ceně se vyplatí smlouvat. Já jsem s kamarády sfáral do dolu v roce 2007, tehdy jsme cenu za "exkurzi" snížili z navrhovaných 50 hřiven na 30 za osobu. Hloubka dolů bývá v některých publikacích udávána až více než 400 metrů, dostanete se tedy významně pod úroveň mořské hladiny. V jedné ze solných slojí se nachází nemocnice pro děti trpící astmatem léčící na bázi speleoterapie.

Solotvina - zschátralé provozní domy solných dolů Solotvina - zschátralé provozní domy solných dolů

Solotvyno - hluboko v solných dolech (na stropě malé krápníčky) Solotvyno - hluboko v solných dolech

Solotvyno - hluboko v solných dolech (nahlížíme přes hranu konce jedné chodby) Solotvyno - hluboko v solných dolech

Solotvyno - hluboko v solných dolech (podzemní jezero) Solotvyno - hluboko v solných dolech (podzemní jezero)

Aktualizováno: 12.8.2012


Sponzor webu:
Levné ubytování
Máte zájem o fotografie Karpat?
Napište mi!

Duší Karpat - ikonka pro Váš web
Duší Karpat - Příroda i lidé karpatských hor a podhůří
Copyright © 2005 - 2015, Robert Vystrčil, fotograf, info@prygl.net