Душа Карпат - Природа та люди східної Словаччини, Закарпаття, Румунії та Венгрії


česká verze English version ч-б колір

Верховина - місто

Верховина - місто

Наступний текст тільки чеською мовою...

Verchovyna (česky též Verchovina, ukrajinsky Верховина [Verchovyna], rusky Верховина [Verchovina], polsky Werchowyna nebo Wierchowina, anglicky Verkhovyna) je okresní městečko ukryté hluboko v horách mezi Černou horou, pohořím Hriňavy a Pokutsko-Bukovinskými Karpaty. Verchovyna leží v údolí řeky Černý Čeremoš (Чорний Черемош [Čornyj Čeremoš]), jenž je významnou národopisnou oblastí obývanou huculským etnikem. Ve Verchovyně najdete několik restaurací, mnoho možností ubytování, muzea i pěkný dřevěný kostel.

Verchovyna - pohled na městečko ze svahů pod horou Švejkova Verchovyna s duhou po letní bouřce, pohled od severozápadu

Řeka Čornyj Čeremoš v centru Verchovyny Verchovyna - dřevěný kostel

Roman Kumlyk a jeho muzeum hudebních nástrojů

Při pobytu ve Verchovyně určitě neopomeňte navštívit Muzeum hudebních nástrojů Romana Kumlyka (Роман Кумлик [Roman Kumlyk]) s živými hudebními ukázkami známého Hucula s velkým uměleckým talentem. Roman Kumlyk vám zahraje na housle, cimbál, dudy, huculskou trembitu a mnoho dalších méně obvyklých hudebních nástrojů. Muzeum se nachází na ulici Ivana Franka 35 nedaleko centra Verchovyny, návštěvu je však třeba předem domluvit.

Verchovyna - Muzeum Romana Kumlyka (pro deštivé počasí ideální cíl turistů) Verchovyna - Roman Kumlyk

Verchovyna - Roman Kumlyk hrající na cimbál Verchovyna - Roman Kumlyk

Verchovyna - Roman Kumlyk Verchovyna - Roman Kumlyk hrající na huculskou trembitu

Verchovyna - Roman Kumlyk Zahrát si s Romanem Kumlykem je pro turisty velký zážitek

Přímo v centru Verchovyny se nachází Huculské muzeum. Další muzea můžete navštívit v sousední vesničce Kryvorivňa (viz samostatné heslo).

Verchovyna - místní Huculové na kole Hucul obývající výše položené části Verchovyny

Ubytování ve Verchovyně

Verchovyna - jedno z místních ubytování v soukromí Cikava sadyba Verchovyna - koza, obyvatelka dvorku v Cikave sadybě

Doprava do Verchovyny

Verchovyna je se světem spojená silnicemi přes Krivopilské sedlo (Кривопільський перевал [Kryvopilskyj pereval], 961 m) do Vorochty a na druhou stranu přes sedlo Bukovec (перевал Буковець [pereval Bukovec], 810 m) do Kosivu. Neboť obě silnice se vždy musí přehoupnout přes horský hřebínek, tak v zimě při sněhových kalamitách určitě nastávají chvíle, kdy je celá oblast nedostupná. Cesty do ostatních částí okresu, který se táhne několik desítek kilometrů daleko na jih k hranici s Rumunskem, jsou velmi nekvalitní a zpravidla bez asfaltového povrchu.

Místní autobus do vesničky Dzembroňa na autobusovém nádraží ve Verchovyně Verchovyna - na naše poměry historický autobus

Nejlepší autobusové spojení je s Vorochtou, přes kterou jezdí z Verchovyny do Ivano-Frankivska autobusy přibližně každou hodinu. Poměrně dobré je spojení i s Kosivem. Do ostatních vesniček v okrese jezdí autobusy zpravidla jen v pracovní dny, a to odpoledne z Verchovyny tam a ráno dalšího dne zpátky. Pro turisty, kteří chtějí vyrážet brzy ráno na túru, tak zůstávají jedinou možností taxikáři - ve Verchovyně je stanoviště taxíků v centru před poštou (asi 100 m od autobusového nádraží).

Schéma autobusových tras v okolí Verchovyny, vyfoceno na autobusovém nádraží (ne všude už však autobusy zajíždějí) Verchovyna - místní autobusy bývají často přeplněné

Turistika a sport v okolí Verchovyny

Neboť leží Verchovyna v obležení několika horských pásem, je výborným východiskem pro mnoho jednodenních výletů i vícedenních treků. Túry je možné podnikat do nejvyššího ukrajinského pohoří Černá hora (zvláště oblíbený je výstup na Pip Ivan z osady Šybene nebo vesnice Dzembroňa), do Pokutsko-Bukovinských Karpat (např. na horu Pysannyj kamiň) či na Hriňavy táhnoucí se jižně od Verchovyny. Řeka Černý Čeremoš je hojně vyhledávána vodáky pro splav na raftech či kajacích, především v úseku Burkut - Verchovyna.

Louky nad Verchovynou poblíž hory Švejkova Verchovyna - horské stavení poblíž hory Švejkova

Krásná dvouhodinová procházka vede z centra Verchovyny na severně položenou horu Švejkova. Projdete se po pěkných loukách s roztroušenými chalupami a pokocháte výhledem na Verchovynu. Cesta je značená červenými pásovými značkami.

Hora Švejkova nad Verchovynou

Další zdroje o Verchovyně

Zveřejněno: 22.8.2011. Aktualizováno: 22.8.2011.


Спонсор:
Недороге житло
Хочете тут мати рекламу?
Хочете якусь фотографію?
Напишите!

Душа Карпат - для Ваш веб-сайт
Душа Карпат - Природа та люди східної Словаччини, Закарпаття, Румунії та Венгрії
Copyright © 2005 - 2015, Роберт Вистрчіл, фотограф, info@prygl.net