Velencei-hegység
(Velencské vrchy, Benátské vrchy)

Velencské vrchy (maď. Velencei-hegység, počeštěně Benátské hory) jsou skalnatým strážcem Velencského jezera, od jehož severní hladiny se zvedají. Jižansky vyprahlým kopcům dodávají exotickou tvář v krajině rozeseté viklany. Rozlohou nevelké, soliterní pohoří je součástí Zadunajského středohoří, kterou kolem dokola obklopují roviny Panonie, nejbližšším dalším horstvem je asi 15 kilometrů severozápadně vzdálený Vértes. Velencské vrchy jsou sopečného původu a tvořené především žulou. Nejvyšším vrcholem je Meleg-hegy (352 m, česky Teplý vrch).




Velencské vrchy nabízí množství poutavých výhledů na vodní plochu Velencského jezera. Téměř bez námahy je dostupná extravagantně vyhlížející betonová rozhledna na vrcholku Bence-hegy (232 m) na severozápadním okraji Velence. Přímo k rozhledně můžete dojet autem (GPS parkování 47.2480156N, 18.6263339E).
Atraktivní jsou skály a kameny severně od obce Pákozd, např. Pogány-kő (Pohanský kámen) s panoramatickým kruhovým výhledem nebo Kocka (česky Kostka, ano, maďarština občas slovanským slovem ve své slovní zásobě překvapí). Nečekaně mohutným je blízké obří skalisko Pandúr-kő, které v místě vytváří až dojem skalního města a průchod po turistické stezce kolem něj vyžaduje nemalou obratnost. Pěší okruh přes všechna zmíněná místa ze severního okraje Pákozdu měří asi 5 km, viz mapa. Pokud se zabavíte kocháním a sběrem výborných ostružin, může vám výlet zabrat skoro 3 hodiny jako nám s malými dětmi.









Další zajímavosti
- Kégl-kastély – polorozpadlý zámeček uprostřed "země nikoho" na západním okraji pohoří u obce Csala
- fotogenický viklan Gyapjaszsák ve vsi Sukoró v pozadí s kostelíkem
- Pákozdvári-barlang – uměle vyhloubená jeskyně ve spraši, s délkou více než 50 metrů
- několik menších pseudokrasových jeskyní
- Bory-vár – novodobý pohádkový hrad v Székesfehérváru
Pozvete mě na kávu, prosím? :)

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Velencských vrchů
Velencei-hegység na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.