DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Čivčiny

(Čivčinské hory, Čyvčyny)

Podmáčená cesta poblíž osady Šybene na okraji Čivčin
Podmáčená cesta poblíž osady Šybene na okraji Čivčin

Čivčiny (ukr. Чивчини [Čyvčýny]), též Čivčinské hory (ukr. Чивчинські гори [Čyvčýnski hory]), jsou nejodlehlejší ukrajinské hory, pravá karpatská divočina. De facto jde o východní ukrajinskou část Maramurešských hor, od kterých jsou uměle odděleny pouze státní hranicí. Na západě na hoře Stoh (Стіг, 1653 m) sousedí s Rachovskými horami, na severu s Čornohorou, na severovýchodě Čivčiny odděluje řeka Černý Čeremoš a sedlo Šyja (перевал Шия) od pohoří Hriňavy a na východě za tokem říčky Sarata pokračují Jalovičory.

Za nejvyšší horu bývá nejčastěji považován Čivčin (Чивчин [Čyvčyn]), u něhož se v různých zdrojích uvádí rozpětí výšek 1766-1769 m. Zdatně s ním však soupěří rozložitá hora Hnitesa (Гнітеса, též Гнатася [Hnatasja]), jejíž nejvyšší vrchol podle různých zdrojů dosahuje stejných výšek 1766-1769 m. Tato hora se nachází na státní hranici a nese i rumunský název Vf. Ignăteasa. Pro jasné určení nejvyšší hory tedy bude potřeba přesnější přeměření.

Velkou část hor chrání Verchovynský národní park (Верховинський національний природний парк, založený 2010), území na východ od řeky Perkalab, již v Černivecké oblasti, pak náleží pod Čeremošský národní park (Черемоський національний природний парк, založený 2009).

Podniknout jednodenní výlet do Čivčin (minimálně do jejich jižní části) je téměř nereálné. Rumunská hranice je neprodyšně uzavřená (ale za ní jsou stejně jen hory a hory) a z ukrajinské strany k horám nevede žádná asfaltová cesta a velká obydlená sídla jsou daleko. Hory tak nejčastěji navštěvují dobrodruzi s těžkými batohy a vlastními stany. Pozor však na to, že je nutné mít povolení pro pohyb v pohraniční zóně.

Přesto určité možnosti výletů na lehko zde jsou. Nejsnadnější přístup do hor je ze severu z města Verchovyna údolím Černého Čeremoše do osady Šybene a bývalých lázní Burkut (Буркут). V nějaké zdejší chaloupce by se možná dalo domluvit přenocování. Jednou denně, večer, sem po rozbité cestě dokonce jezdívá i autobus. Jízda s ním je ohromný zážitek, navíc je to prakticky "za pusu". Najmout si ale můžete ve Verchovyně i taxi. Skromné ubytování lze nalézt i v osadě Nyžnij Jalovec (Нижній Яловець) nedaleko od východního okraje Čivčin, sem však autobus nezajíždí a doprava je komplikovanější. V sezóně můžete hlavu schovat dokonce i u bači v kolibě Prelučnyj přímo na čivčinském hřebeni.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Čivčin

Čivčiny na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.