Moldavská plošina
(Podișul Moldovei)

Moldavská plošina (rum. Podișul Moldovei, angl. Moldavian Plateau) je rozlehlá oblast vyplňující území nízkých pahorků mezi řekami Siret za západě a Dněstr na východě, tedy v nejvýchodnější části Rumunska, téměř celém Moldavsku i v malé části Ukrajiny. Na Moldavskou plošinu na západě navazují Karpaty. V rozšířeném pojetí by tedy bylo možné tuto oblast brát jako součást Vněkarpatských sníženin, byť se tak zpravidla neděje. De facto jde o přechodové území mezi Karpaty a Východoevropskou rovinou, která pak sahá až daleko k Uralu. Na severu na Moldavskou plošinu navazuje Podolská vysočina (konkrétně její část Medobory – Podolské Toltry).


Moldavská plošina je mírně zvlněná náhorní plošina tvořená převážně sedimenty velkých řek, písky, štěrky a úrodnou půdou. Na mnoha místech je plošina působivě narušena vodními toky, které ve spraších vyhloubily více než 100 metrů hluboké kaňony. Jednou z nejvyšších hor je Dealul Mare (596 m) nad rumunskou vsí Tudora.
Moldávie vs. Moldavsko
Název Moldavské plošiny je odvozený od Moldávie, tedy historického středověkého území. Nikoliv od současného Moldavska (tedy Moldavské republiky), které je pouhou částí bývalé Moldávie. Termíny Moldávie a Moldavsko takto rozlišuje český geografický úzus, čehož se držím i na těchto stránkách. Podobně se to používá i v angličtině: Moldavia (historický region) vs. Moldova (současný stát). Problematičtější je to v samotné rumunštině. V češtině odvozené přídavné jméno "moldavský" je pro oba termíny stejné a jeho význam je potřeba zjistit z kontextu.
Centrální Moldavská plošina
Pro východní "polovinu" Moldavské plošiny, mezi řekami Prut a Dněstr, se užívá název Centrální Moldavská plošina (Podişul Moldovei Centrale). Zřídka, zejména v polštině, se nazývá Besarábskou vysočinou (pol. Wyżyna Besarabska, rum. Podișul Basarabiei). Nejvyšší část Centrální Moldavské plošiny, rozkládající se ve střední části Moldavska mezi Kišiněvem a Iași, se označuje jako pohoří Codrii [kodry] (rum. též Podișul Codrilor či Podișul Codru). V pohoří Codrii se nachází i nejvyšší bod Moldavské republiky Dealul Bălănești (podle různých zdrojů 428, 429 nebo 430 m). Pojem Codru [kodru], v množném čísle Codri [kodry], označuje les či lesy na kopcích ve středním Moldavsku.
Jižní Moldavsko
Moldavsko jako celek není obvyklou turistickou destinací, tím spíše jeho jih, kde zahraniční turista působí jako zjevení. Pokud však toužíte po autenticitě, stojí za to se sem podívat. A i zde najdete atraktivní cíle. Oproti Rumunsku zde mnoho lidí ovládá ruštinu, což usnadňuje komunikaci s návštěvníky ze slovanských zemí.
- Cahul – největší město oblasti mimo Gagauzsko, centrum kultury
- Cotihana – okrajová část Cahulu s klidným rekreačním areálem pro ubytování a odpočinek
- Gagauzsko – autonomní oblast s tureckým a ruským vlivem, s exotickou kulturou (největšími městy jsou Comrat a Vulcănești)
- Văleni – vesnice v mohutných sprašových kopcích s krásnými výhledy
- Most Petru Rareșe – starý, adrenalinový most u Văleni
- Jezero Beleu (lacul Beleu) – mělké přírodní jezero v mokřadní oblasti u řeky Prut, jádro přírodní rezervace Dolní Purt (rezervația naturală Prutul de Jos), ráj pelikánů, kormoránů, obojživelníků, ryb a mnoha dalších zvířat. Vzniklo před mnoha tisíci lety a je pozůstatkem Dunaje, s podobným rázem krajiny, který najdete v deltě Dunaje. Poblíž se nachází obce Slobozia Mare a Văleni.
- Jezero Manta (lacul Manta) – podobné mokřadní jezero blízko Cahulu








Východní Rumunsko
Mírně zvlněná krajina, s trochu vyššími kopci, se nachází i v přilehlém Rumunsku.
Pro přechod z Rumunska do Moldavska je možné využít i malý a klidný hraniční přechod Bumbăta-Leova s pontonovým mostem přes hraniční řeku Prut. V letech 2024 i 2025 ještě nebyl zaznačen v Google mapách, ale fungoval (pouze přes den, doporučuju ověřit předem).
Největším městem tohoto regionu jsou historické Jasy (Iași). Zastavit se můžete i v menším městě Tecuci.








Pozvete mě na kávu, prosím? :)

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Moldavské plošiny
Moldavská plošina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.