DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Zselic

(Želic)

Zselic [želic] (chorvatsky Želic) je temně zalesněná vrchovina jižně od města Kaposvár. Na jihovýchodě těsně přiléhá na pohoří Mecsek táhnoucí se dále k městu Pécs. Pohoří Zselic bez velkého světelného znečištění si všimli astronomové a v roce 2009 byla oblast vyhlášena parkem tmavé oblohy, jako první v Maďarsku. Zselic si nese honosnou přezdívku "kraj tisíců roklí" díky mnoha potůčkům, které hluboce rozvrásňují jeho sprašový povrch.

Nejvyšší horou Zselice je zalesněný vrcholek Hollófészek (358 m, česky Havraní hnízdo), pěkné výhledy se otevírají z jeho úbočí nad obcí Bakóca.

Hezkou přírodu od roku 1976 pomáhá chránit Chráněná krajinná oblast Zselic (Zselici Tájvédelmi Körzet). Pohoří je součástí Panonské (Karpatské) pánve, konkrétně její částí Zadunajské vrchy (Dunántúli-dombság), jenž se táhnou dále na sever až k Balatonu.

Turistické zajímavosti

  • Vesnice Szenna u Kaposváru – rolnický skanzen (szennai falumúzeum) představující dávný život v župě Somogy, kostel s kazetovým stropem
  • Lesní železnice v Almamelléku (Almamelléki Állami Erdei Vasút) – třetí sobotu v dubnu by se měl konat den železnice
  • Lovecký zámeček Sasrét (Sasréti Vadászkastély)

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa pohoří Zselic

Zselic na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.