DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Gornjanski kras

(Gornjanský kras, Горњански крас)

Gornjanski kras – nádherná majestátná hora Stol
Gornjanski kras – nádherná majestátná hora Stol

Gornjanski kras (Горњански крас [Gorňansky kras]), počeštěně Gornjanský kras, je krasové území (pohoří) rozkládající se v srbských Karpatech severně od města Bor a jihovýchodně od Majdanpeku. Pojmenované je podle horské vesničky Gornjane (Горњане [Gorňane]) v nitru pohoří. Východně se nachází pohoří Deli Jovan, západně Homoljske planine a Kučaj, severně hory Liškovac.

Gornjanski kras je složen z několika horských masivů, z nichž nejvýraznější jsou:

  • Veliki Krš (Велики крш), počeštěně Velký Krš, nejvyšší hora Veliki Krš (1.148 m)
  • Mali Krš (Мали крш), počeštěně Malý Krš, nejvyšší hora Gavran (Гавран, 929 m)
  • Goli Krš (Голи Крш), počeštěně Holý Krš, označovaný též jako Stol (Стол), nejvyšší hora Stol (1.156 m), lidově se používá i název Borski Stol (Борски Стол, tj. Borský Stůl podle blízkého města Bor)

Jednotlivé masivy jsou někdy považovány za samostatná pohoří. Jejich spojení v jeden logický celek mi však přijde rozumné.

V popředí kvůli těžbě mizející hora Kriveli (Кривели, 661 m), v pozadí skalní hřbet Veliki Krš (2019)
V popředí kvůli těžbě mizející hora Kriveli (Кривели, 661 m), v pozadí skalní hřbet Veliki Krš (2019)
Mohutný hřbet Velikého Krše za těžebním zařízením v okolí Boru (2019)
Mohutný hřbet Velikého Krše za těžebním zařízením v okolí Boru (2019)

Turisticky atraktivní je zvláště přechod protáhlého vápencového skalnatého hřbítku Veliki Krš, který poskytuje téměř permanentní vzdušné výhledy. Přechod celé délky rozeklaného skalního hřbetu je však technicky velmi náročný, běžný turista se spíše vydá jen na některý vrcholek.

Neobyčejně fotogenická je hora Stol s plochou vrcholovou částí a prudkými skalnatými svahy, i ta je vhodným cílem pěšího výšlapu a oblíbená je i mezi paraglidisty. V dolince pod jihozápadními svahy Stolu se nachází malebné jezírko Jezerce Stol (Језерце Стол) a u něj základna místních turistů Planinarski dom Stol (Планинарски дом Стол, česky Horská chata Stol), v níž můžete přenocovat.

Výraznou přírodní památkou je skalní most Valja Prerast (Ваља Прераст). Je označovaný za největší přírodní most v Srbsku, s uváděnou výškou 44,8 metrů. Za nižšího stavu vody je možné projít kaňonem pod mostem. Nachází se na severním okraji pohoří, poblíž obce Rudna Glava (Рудна Глава), GPS 44.3620750N, 21.9916850E (neověřeno). Říčka Beli Izvorac v okolí vytváří taky nádherné kaskády a vodopád. Pod slovem prerast (прераст), česky doslovně "přerůst", místní označují skalní mosty či brány, tedy skalní útvary překlenující (přerůstající) údolí. Podobné mosty se v srbských Karpatech nachází v dolině Vratna jen pár desítek kilometrů východně.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Gornjanského krasu

Gornjanski kras na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.