DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Pogórze Wielickie

(Věličské podhůří)

Pogórze Wielickie - dřevěný kostel Krzyszkowice
Pogórze Wielickie - dřevěný kostel Krzyszkowice

Pogórze Wielickie je předhůří Beskyd, součást Pogórza Karpackieho, které na jihu plynule přechází do Beskidu Makowského a na severu klesá do nížin v okolí Krakova. Západní okraj pohoří je obvykle vymezen řekou Skawa, za níž se zvedají kopce Malých Beskyd. Někdy bývá za západní hranici považována až řeka Wieprzówka. Východní a jihovýchodní okraj tvoří od města Myślenice řeka Raba, za níž pokračuje Pogórze Wiśnickie. Pogórze Wielickie je pojmenované podle historického města Wieliczka (se známými solnými doly) na severním okraji těchto kopečků.

Krzyszkowice - dřevěný kostel (2016)
Krzyszkowice - dřevěný kostel (2016)
Krzyszkowice - interiér dřevěného kostela (2016)
Krzyszkowice - interiér dřevěného kostela (2016)

Pogórze Wielickie je poměrně hustě osídlené a zemědělsky silně využívané. Rekreační význam má přehrada Jezioro Dobczyckie na řece Rabě. U hráze nádrže, už na pravém břehu řeky, se nachází historické město Dobczyce s hradem a menším skansenem lidové architektury. Na opačné straně Pogórza Wielickieho, na řece Skawě byla nedávno vybudována další přehrada, Jezioro Mucharskie. V oblasti najdeme několik dřevěných kostelů.

Barwałd Dolny - dřevěný kostel (2017)
Barwałd Dolny - dřevěný kostel (2017)
Barwałd Dolny - interiér dřevěného kostela (2017)
Barwałd Dolny - interiér dřevěného kostela (2017)
Barwałd Dolny - dřevěný kostel (2017)
Barwałd Dolny - dřevěný kostel (2017)

Jižní hranice Pogórza Wielickieho není mezi geografy zcela ujasněná. Podle některých se za součást Pogórza považuje ještě Pasmo Barnasiówki i okolí obce Lanckorona (s památnou dřevěnou zástavbou) a městečka Kalwaria Zebrzydowska (s komplexem církevních staveb zařazených do UNESCO). Pokud bychom toto akceptovali, pak nejvyšší horou Pogórza Wielickieho bude Barnasiówka (566 m). Podle některých však celé zmíněné území patří již do Beskidu Makowského. V tom případě by nejvyšším bodem byla zřejmě kóta 467 m v Pasmu Bukowca (jde o nepojmenovaný vrchol hory Wielka Góra, nazývané též Bukowiec). I tento masiv však někteří řadí ještě do Beskidu Makowského.

Turistická mapa pohoří Pogórze Wielickie

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa pohoří Pogórze Wielickie

Pogórze Wielickie na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.