Beskid Makowski
(Makowské Beskydy, Střední Beskydy, Beskid Średni)

Beskid Makowski (počeštěně Makovské Beskydy) je malebným nevysokým pohořím, nepříliš zalesněným, ale o to bohatším na romantické horské usedlosti, louky a pastviny s dalekými výhledy. Řídká síť ubytovacích zařízení i nízká hustota turistů dělá z těchto kopečků vhodný cíl pro milovníky klidu a objevitele málo známých míst. Beskid Makowski sousedí s pohořími Malé Beskydy, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy a na sever plynule přechází do vrchoviny Pogórze Wielickie.




Na jižním svahu hory Kotoń (857 m) leží půvabná, vysoko položená ves Zawadka s roztroušeným osídlením. Výhledy na Gorce, masiv Babí hory či na polské Tatry jsou dechberoucí. Ne vždy zde však panoval takový klid jako dnes. V roce 1944 tu proběhla velká bitva, v níž padlo mnoho partyzánů a místních obyvatel.




Krásné rozhledy poskytují i vrcholové partie hor Koskowa Góra (867 m) a Parszywka (842 m). Do sedla mezi nimi vede křížová cesta z vesničky Bogdanówka, na jejímž konci stojí kamenná poutní kaplička z roku 1910 (kapliczka pod Koskową Górą). Na polaně na východním svahu Parszywky stojí horská kaplička sv. Anny (kaplica Świętej Anny) z roku 1885, dosud se tu konají mše (každou neděli).
V centru vsi Skomielna Czarna stojí dřevěná kaple (drewniana kaplica) z konce 18. století, tvořící jeden areál společně s dřevěným zámečkem. V sousedním kostele je umístěn vzácný zázračný obraz Matky Boží z Kolomyje (cudowny obraz Matki Boskiej z Kołomyi) z roku 1635, přivezený sem z ukrajinských Karpat.


Netradiční kostel s dřevěnou hlavní lodí a zděnou přístavbou (kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej) stojí v obci Więciórka.
V obci Łętownia milovníky dřevěné architektury nadchne krásný dřevěný kostel svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše (kościół drewniany Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza) z 18. století.





Kostel a přilehlá dřevěná zvonice zaujme v obci Tokarnia.
Geografické vymezení Beskidu Makowského
Beskidu Makowskému by se mohlo přezdívat "nejasné hory", neboť nemá jasně určený název ani územní vymezení. V současnosti nejčastěji užívané pojmenování Beskid Makowski (počeštěně Makowské Beskydy) pochází od nepříliš významného města Maków Podhalański v jihozápadní části pohoří. V turistické literatuře se ale objevuje i název Beskid Średni (česky Střední Beskydy, slovensky Stredné Beskydy). A někdy bývá ztotožňován i s pojmem Beskid Myślenicki (počeštěně Myšlenické Beskydy, podle města Myślenice), jenž však občas dokonce vystupuje i jako samostatná sousední jednotka.
Neshoda různých autorů je i na územním vymezení, z čehož plyne i obtížné určení nejvyšší hory, na kterou si dělá nárok několik kandidátů. Centrální část Beskidu Makowského tvoří Pasmo Koskowej Góry, s nejvyššími horami Koskowa Góra (867 m) a Kotoń (857 m), a přilehlé, o něco nižší Pasmo Babicy. Pokud do horstva zahrneme také navazující Pasmo Lubomira i Łysiny za řekou Raba, pak bude nejvyšší horou Lubomir (904 m). Někteří geografové jej však berou už jako Beskid Wyspowy.
Naopak někteří geografové do Beskidu Makowského zahnují i předhůří Babí hory s pásmy hor Jałowiec (1111 m) a Mędralowa (1169 m), která by tak byla zároveň i nejvyšší horou celého pohoří. Neboť však z turistického pohledu toto území jasně tvoří jeden celek s Beskidem Żywieckým, přijde mi logické řadit ho k právě k němu. Stejně jako navazující Pasmo Pewelskie. Považuji proto za logické, aby jihozápadní hranici Beskidu Makowského tvořila řeka Skawa.


Další informace
- Turistická mapa Beskid Makowski online - mapa vydavatelství Compass
- O nejasnosti názvu a územního vymezení Beskidu Makowského
- MyNaSzlaku.pl - výběr článků o Beskidu Makowském
- Průvodce po turistické cestě Mały Szlak Beskidzki (elektronická verze)
Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Makowských Beskyd
Beskid Makowski na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.