DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Vihorlatsko-gutinský hřbet

(Vihorlatsko-gutinská oblast, Vulkanický hřbet)

Vihorlatsko-gutinský hřbet - masiv hory Velký Gutin
Vihorlatsko-gutinský hřbet - masiv hory Velký Gutin

Vihorlatsko-gutinský hřbet (maďarsky Vihorlát-Gutin-hegyvidék) je asi 250 km dlouhý horský hřbet sopečného původu táhnoucí se od východního Slovenska přes Ukrajinu do severního Rumunska. Složen je z těchto pohoří:

Neboť vulkanický hřbet prochází přes několik států, jejichž terminologie se často zaměřuje jen na vnitrozemí, panuje v různých zdrojích velký chaos s pojmy a vymezením hor. Samotná pohoří navíc obvykle nejsou příliš navštěvovaná a známá, což nejasnosti jen přispívá. To bylo mojí motivací vytvořit tento seznam, který jednotlivá pohoří jasně vymezuje a tvoří konzistentní systém v celém území.

Rumuni část vulkanického hřbetu na svém území označují jako Severní vulkanické hory (Munţii Vulcanici de Nord) nebo jednoduše Oaş-Ţibleş.

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.