DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Vihorlatsko-gutinský hřbet

(Vihorlatsko-gutinská oblast, Vulkanický hřbet)

Vihorlatsko-gutinský hřbet - masiv hory Velký Gutin
Vihorlatsko-gutinský hřbet - masiv hory Velký Gutin

Vihorlatsko-gutinský hřbet (maďarsky Vihorlát-Gutin-hegyvidék) je asi 250 km dlouhý horský hřbet sopečného původu táhnoucí se od východního Slovenska přes Ukrajinu do severního Rumunska. Složen je z těchto pohoří:

Neboť vulkanický hřbet prochází přes několik států, jejichž terminologie se často zaměřuje jen na vnitrozemí, panuje v různých zdrojích velký chaos s pojmy a vymezením hor. Samotná pohoří navíc obvykle nejsou příliš navštěvovaná a známá, což nejasnosti jen přispívá. To bylo mojí motivací vytvořit tento seznam, který jednotlivá pohoří jasně vymezuje a tvoří konzistentní systém v celém území.

Rumuni část vulkanického hřbetu na svém území označují jako Severní vulkanické hory (Munţii Vulcanici de Nord) nebo jednoduše Oaş-Ţibleş.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.