DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Igniș

(Muntii Ignis, Pohoří Igniš)

Munții Igniș - lom poblíž sedla Pasul Huta
Munții Igniș - lom poblíž sedla Pasul Huta
Munții Igniș jsou zapomenuté zalesněné hory na severu Rumunska vhodné pro dobrodružné povahy.

Munții Igniș (čti [Muncí Ignyš], též Munții Ignișului) jsou silně zalesněné hory na severu Rumunska. Nejsou to žádní trpaslíci, nejvyššího bodu dosahují na vrcholu hory Vârful Igniș (1.307 m), což je podobné našim Beskydům. Prakticky však nejsou českými či slovenskými turisty navštěvované a internetových zdrojů o pohoří nenajdeme mnoho ani v rumunštině. To na druhou stranu může povzbudit k návštěvě dobrodružné povahy.

Turistické zájezdy do hor přesto často nakouknou, aniž by si to jejich účastníci uvědomili. Na severních svazích totiž leží vesnička Săpânța se známým malovaným hřbitovem. Na západním okraji leží město Negrești-Oaș se zajímavým skanzenem.

Munții Igniș na severozápadě sousedí s pohořím Munții Oaș. Dotýkají se v horském sedle Pasul Huta (581 m), přes nějž prochází poměrně významná silnice spojující Satu Mare a Sighet. Nalezneme tu i horskou chatu Sâmbra Oilor s možností občerstvení a příjemné místo k odpočinku během autoturistiky.

Sedlo Pasul Huta - horská chata Sâmbra Oilor (2013)
Sedlo Pasul Huta - horská chata Sâmbra Oilor (2013)

Na jihovýchodě hory plynule přechází v sousední pohoří Munții Gutâi (Gutinské hory). Hranice mezi nimi není úplně zřejmá, resp. jsem nenalezl věrohodný zdroj, který by ji popisoval. Procházet by teoreticky mohla Gutinským sedlem (Pasul Gutai, 987 m), přes které též vede důležitá horská spojnice (mezi městy Sighet a Baia Mare) a stojí tu horská chata Hanul Pintea Viteazul. V některých pramenech jsou celé hory Igniș uvedeny přímo jako součást Gutinských hor.

Na severu Munții Igniș klesají do nížiny kolem hraniční řeky Tisy, za níž se zvedají ukrajinské Karpaty. Východiskem do hor z jižní strany je velké město Baia Mare.

Zajímavým výletem může být výstup na samotnou nejvyšší horu Vârful Igniș. Nejsnadnější cesta (dle turistické mapy zpevněná až na vrchol) vede z horské osady Staţiunea Izvoare ukryté pod severními svahy hory Igniș. Osada je dostupná po užší asfaltové silnici z obce Firiza a poskytuje i možnost ubytování v rekreačním středisku Poiana Soarelui.

Odkazy

Mapa pohoří Munții Igniș

Munții Igniș na mapě

Munții Igniș na mapách: Mapy.cz (turistická mapa), Wikimapia.org (hybridní)

Komentáře k článku

Navštívili jste tato místa? Jaké máte zážitky? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.