DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Igniș

(Muntii Ignis, Ignišské hory)

Munții Igniș - lom poblíž sedla Pasul Huta
Munții Igniș - lom poblíž sedla Pasul Huta
Munții Igniș jsou zapomenuté zalesněné hory na severu Rumunska vhodné pro dobrodružné povahy.

Munții Igniș (čti [Munci Ignyš], též Munții Ignișului) jsou silně zalesněné hory na úplném severu Rumunska, situované mezi městy Baia Mare, SighetNegrești-Oaș, součást sopečného Vihorlatsko-gutinského masivu. Munții Igniș nejsou žádní trpaslíci, nejvyššího bodu dosahují na vrcholu hory Vârful Igniș (1.307 m). Munții Igniș nejsou prakticky mezi našimi turisty známé (tento web byl první, který se jim v češtině začal věnovat). Přesto však turistické zájezdy do hor často trochu nakouknou, pod severními svahy totiž leží vesnička Săpânța s malovaným hřbitovem, který patří mezi TOP cíle Maramureše. Určitě je co objevovat i v samotných horách. A čím méně informací o nich, tím větší lákadlo pro dobrodružné povahy.

Na severozápadě Munții Igniș sousedí s pohořím Munții Oaș. Dotýkají se v horském sedle Pasul Huta (581 m), přes které prochází silnice spojující Satu Mare a Sighet. V sedle stojí horská chata Sâmbra Oilor s možností občerstvení a jde o oblíbené místo k zastavení během autoturistiky. Na jihovýchodě Munții Igniș přechází v Gutinské hory. Dělítkem mezi nimi je Gutinské sedlo (Pasul Gutai, 987 m), přes které vede druhá spojnice do Maramureše (konkrétně mezi městy Baia Mare a Sighet). V sedle stojí horská chata Hanul Pintea Viteazul. Na severu Munții Igniș klesají do nížiny kolem pohraniční řeky Tisy, za níž se zvedají ukrajinské Karpaty.

Sedlo Pasul Huta - horská chata Sâmbra Oilor (2013)
Sedlo Pasul Huta - horská chata Sâmbra Oilor (2013)

Severovýchodní okraj nejvyšších částí Munții Igniș tvoří dlouhá skalnatá hradba Creasta Pietrii (česky doslova kamenný či skalnatý hřbet). Poskytuje parádní výhledy do údolí Tisy a na ukrajinské hory. Lákavým výletem je výstup na nejvyšší horu Vârful Igniș. Nejsnadnější cesta na ni vede z horské osady Staţiunea Izvoare ukryté pod severními svahy Ignișe, dle turistické mapy je zpevněná až na vrchol (osobně zatím neznám). Osada je dostupná autem po užší asfaltové silnici z obce Firiza, v osadě je možnost ubytování v rekreačním středisku Poiana Soarelui.

Informace o Munții Igniș jsou v různých zdrojích často chaotické. Dochází totiž ke kopírování nedůvěryhodných informací a nikdo to moc neřeší, neboť pohoří je na okraji zájmu. Někdy bývají celé hory přičleňované pod Gutinské hory. V maďarských zdrojích se někdy nazývají jako Rozsály-Kőhát hegység. Rozsály-hegy je maďarský výraz pro vrchol Igniș a Kőhát pro hřbet Creasta Pietrii.

Odkazy

Mapa pohoří Munții Igniș

Munții Igniș na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | GoogleGoogle | Wikimapia - hybridníWikimapia - hybridní

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.