DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Roháče

Roháče - hory Baníkov a Pachoľa z Hrubé kopy
Roháče - hory Baníkov a Pachoľa z Hrubé kopy

Roháče jsou nejznámější částí Západních Tater, s nimiž jsou někdy mylně ztotožňovány. Jde o část Západních Tater s nejrozeklanějšími vrcholy, s turisticky populárními a zároveň obtížnými trasami zajištěnými řetězy. Pojmenování Roháče získaly podle dvou sousedních vrcholů, Ostrý Roháč a Plačlivé (místním dialektem Plačlivô, v minulosti Plačlivý Roháč). Za nejnáročnější část přechodu Roháčů se považuje úsek ze Smutného sedla přes Tri Kopy na Baníkov a nezkušení turisti by se sem neměli vydávat. Velkým nebezpečím bývají bouřky, které v letních dnech přichází náhle. Během výletů je nutné pečlivě sledovat aktuální vývoj počasí. Nejvýznamnějšími východisky do Roháčů z oravské strany je Zuberec, resp. blízká osada Zverovka, z liptovské strany obec Žiar, resp. ústí Žiarské doliny.

Roháčská dolina a Roháčské plesa (2009)
Roháčská dolina a Roháčské plesa (2009)
Stezka zajištěná řetězy přes Tri Kopy (2009)
Stezka zajištěná řetězy přes Tri Kopy (2009)

Geografické vymezení Roháčů (kudy vede jejich hranice?)

Roháče jsou podle oficiálního geomorfologického členění okrskem Západních Tater. Zahrnují území od sedla Pálenica na západě po Jamnické sedlo na východě. Nejvyšším vrcholem této horské skupiny je Baníkov (2.178 m). O "chlup vyšší" hora Baranec (2.184 m), jehož rozsocha z Roháčů vybíhá, již za jejich součást považována není.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Roháčů

Roháče na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.