DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Rachovské hory

(Huculské Alpy)

Pohled na Pop Ivan Maramurešský v Rachovských horách z rumunského území
Pohled na Pop Ivan Maramurešský v Rachovských horách z rumunského území

Rachovské hory (ukr. Рахівські гори [Rachivski hory]) jsou částí Maramurešských hor nacházející se v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Pojmenování získali podle spádového města Rachov. Kvůli vzezření hor s ostrými hřebeny a velmi hlubokými údolími se pohoří přezdívá Huculské Alpy (ukr. Гуцульські Альпи [Hucúľski Áľpy]), přestože se nachází samozřejmě v Karpatech, nikoliv v Alpách. Huculské Alpy se někdy chápou jako širší pojem a zahrnují i část Maramureše na rumunské straně. V Rachovských horách se nachází velké množství lavinových terénů. Zvláště krásně tu je na jaře, v období květu rododendronů.

Nejvyšší horou Rachovských hor je velice fotogenický Pop Ivan Maramurešský (1 938 m). Za první republiky byl přezdívaný Pop Ivan Trebušanský podle bývalého názvu obce Dilove (dříve Trebušany). Přívlastek Maramurešský (též Marmarošský) nosí pro odlišení od blízkého vrcholu Pop Ivan Černohorský.

V období, kdy Podkarpatská Rus patřila k Československu, byly Rachovské hory silně turisticky navštěvované. V dnešní době je zde pohraniční zóna. Pro vstup do ní si musíte vyřídit povolení, což samozřejmě turisty odrazuje. Rachovskými horami prochází červeně značená hřebenovka. Vychází z obce Dilove údolím potoka Bilyj na hlavní pohraniční hřeben, kterým pokračuje až pod horu Stoh. Nejsnadnější návratovou variantou je sestup do obce Luhy k autobusu. Můžete však pokračovat dále přechodem Čornohory, případně vzdálených Čivčin.

Na západě Rachovské hory klesají do hluboké doliny Tisy, jíž prochází významná silniční i železniční komunikace. Za ní se zvedají hory Svidovce. Na severu Rachovské hory odděluje tok Bílé Tisy od Čornohory. Na východě, na vrcholu hory Stoh, plynule přechází v Čivčiny. Jižní hranici Rachovských hor tvoří rumunská hranice, za níž pokračuje rumunská část Maramurešských hor.

Vtipný název nese hora s rumunským označením Mică Mare [Mika Mare] (1.815 m), což doslova znamená Malá Velká. Hora má dva vrcholy, které se v ukrajinštině označují samostatně jako Neniska Mala (Неніска Мала) a Neniska Velyka (Неніска Велика). Slovo neniska v místním dialektu znamená tetka.

V údolí Tisy na okraji Rachovských hor se nachází geografický střed Evropy (jeden z mnoha). Na potoku Jalyn (Ялин) východně od vesničky Dilove ze skal stéká monumentální Jalynský vodopád (Ялинський водоспад [Jalynskyj vodospad]) s udávanou výškou 26 metrů, v zimě se zde vytváří úchvatný ledopád.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Rachovských hor

Rachovské hory na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.