DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Bârgău

(Munții Bîrgău, Munții Bârgăului)

Munții Bârgău (též Munții Bîrgău, Munții Bârgăului, maďarsky Borgói-hegység) je pohoří vyplňující prostor mezi známými pohořími Rodna a Munții Călimani, bez souvislého hřebene. Přes hory prochází důležitá železniční trať do města Vatra Dornei. Mezi dolinami Ilvy a Teșny je nucena překonat velmi náročný terén, což se jí daří odvážnou soustavou tunelů a mostů. Přes sedlo Pasul Tihuța (zvané i Pasul Bârgău) zase prochází důležitá silnice spojující města Bistrița a Vatra Dornei. Do sedla Pasul Tihuța spisovatel Bram Stoker umístil Drákulův hrad.

Munții Bârgău je ze severozápadu ohraničeno údolím řeky Someșul Mare, za nímž se zvedají kopce Rodny. Na severovýchodě v sedle Pasul Suhard plynule přechází v pohoří Suhard. Na jihovýchodě navazují Munții Călimani, hranice mezi nimi vede údolím řek Bistrița a Dorna. Konkrétní průchod této hranice však není zcela jasný. Logické by mi přišlo vedení hranice přes sedlo Şaua Terha (1470 m). Podle některých zdrojů však vede přes vrcholy Dălbidan a Buba. Jihozápadním směrem se Bârgău táhne k sedlu Pasul Strâmba, které se nachází mezi obcemi Strâmba a Ilva Mică. Za ním pak pokračuje předhůří vyplňující území mezi městy Bistrița a Năsăud, které je už součástí Transylvánské plošiny.

Za nejvyšší horu je obecně uváděn Vârful Heniul Mare (též Heniu Mare, 1611 m). Na jeho vrcholu se nachází vysílač a vede k němu přístupová cesta severním směrem z obce Prundu Bârgăului. Nejvyšší horou by však měl být (dle mého názoru) spíše vrchol Buba (1670 m) nacházející se severně od sedla Şaua Terha. Buď se tento vrchol nachází přesně na hranici pohoří nebo kousek od ní (pokud prochází blízkým sedlem, viz výše). Jednou z nejvyšších hor Munții Bârgău je také hora s krásným českým názvem Miroslava (1605 m).

Další zdroje

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa pohoří Munții Bârgău

Munții Bârgău na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.