Pásmo Pikuje
(Bukovská polonina)

Pásmo Pikuje (укр. Пасмо Пікуя [Pasmo Pikuja]) je pohoří táhnoucí se po hranici mezi bývalou Podkarpatskou Rusí a polskou Haličí, dnes mezi Zakarpatskou a Lvovskou oblastí Ukrajiny. Na západě začíná v Užockém průsmyku, kde navazuje na polské Bieszczady a Užanský masiv. Na východě plynule přechází ve Verchovinu. Hranici mezi nimi by mohlo tvořit údolí řeky Latorice a Latirské sedlo (Латірський Перевал, cca 755 m), které je nejvýraznější sníženinou v okolí, v některých zdrojích se za hraniční uvádí až vzdálenejší Verecký průsmyk (841 m). Pásmo Pikuje společně s Verchovinou tvoří tzv. Východní Bieszczady. A jde i o součást Vododělného hřbetu. Pásmo Pikuje je na jihozápadě potoky Husnyj a Ždenivka odděleno od Poloniny Runy, na severovýchodě údolím řeky Stryj od Skolivských Beskyd a na severu navazují na Hornodněsterské Beskydy.




Jádrem Pásma Pikuje je horský hřbet Bukovská polonina (Буківська полонина). Neboť se však polonina se stejným názvem nachází i v sousedních Bieszczadech, jen kousek západním směrem, užívám pro toto pohoří jasnější název Pásmo Pikuje.


Dominantním vrcholem pohoří je Pikuj (Пікуй 1.408 m), který je i nejvyšším vrcholem celých Bieszczad v širším pojetí, neboť o desítky metrů převyšuje polskou Tarnici. Pro svůj charakteristicky špičatý tvar si Pikuj vysloužil přezdivku ukrajinský Kriváň. Místní horu nazývají i jako Husli (Гуслі), neboť za silného větru se od Pikuje odráží zvuky jako z hudebního nástroje. Na skalnatém vrcholu Pikuje stojí blesky ošlehaný betonový pylon, postavený asi v roce 1935 na počest prezidenta Masaryka, a nově od roku 2017 i socha Krista.






Krásný skalnatým vrcholem v severní části hřebene je Drohobyčský kámen (Дрогобицький Камінь, 1186 m). Na něj si můžete udělat např. půldenní výšlap z vesničky Husnyj, v níž najdete i krásný dřevěný kostel. Hora nese název podle historického města Drohobyč nacházejícího se hlouběji ve Lvovské oblasti.








Pozvete mě na kávu, prosím? :)

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Pásma Pikuje
Pásmo Pikuje na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.