DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Súlovské vrchy

(Súľovské vrchy)

Súlovské skály
Súlovské skály

Súlovské vrchy (slovensky Súľovské vrchy) jsou nevelkým, avšak turisticky atraktivním pohořím plným romantických skal a roklin. Nachází se přibližně v trojúhelníku mezi městy Žilina, Rajec a Považská Bystrica. "Nejbližším" sousedem jsou jižně umístěné Strážovské vrchy, s nimiž sdílí i jednu CHKO Strážovské vrchy, mají však mírně odlišné geologické složení. Hranici mezi těmito pohořími tvoří říčka Domanižanka. Na severozápadě za dolinou Váhu se zvedají svahy Javorníků, na východě za říčkou Rajčiankou začíná Lúčanská Malá Fatra.

Súlovské skály - Gotická brána (2009)
Súlovské skály - Gotická brána (2009)
Rozcestník Súľov, parkovisko během prudkého deště (2009)
Rozcestník Súľov, parkovisko během prudkého deště (2009)

Jádrem Súlovských vrchů jsou Súlovské skály (slovensky Súľovské skaly, polsky Skały Sulowskie), ráj turistů i horolezců. Působivé skalní město je situované u dědinky Súľov, která je součastí dvojvsi Súľov-Hradná. Najdeme v něm skalní věže, brány (Gotická brána, Obrovská brána), zříceninu hradu (Súlovský hrad), jeskyně (Šarkania diera) i vodopád (Hlbocký vodopád). Súlovské skály jsou budovány neobvyklým vápencovým slepencem, jsou tedy odlišné od známých českých pískovcových skalních měst.

Promočení turisti v Súlovských skalách po prudkém lijáku (2009)
Promočení turisti v Súlovských skalách po prudkém lijáku (2009)
Zámek Bytča (Bytčiansky zámok) (2009)
Zámek Bytča (Bytčiansky zámok) (2009)

Nejvyšším vrcholem Súlovských vrchů je Veľký Manín (891 m), jehož severní svahy padají do hluboce zaříznuté rokliny Manínská tiesňava (slovensky Manínska tiesňava, polsky Wąwóz Maniński). Tiesňavou prochází úzounká silnice z Považské Bystrice do vsi Záskalie. O kousek výše se pak nachází výrazně menší, avšak také zajímavá Kostolecká tiesňava.

Další informace o Súlovských vrších

Mapa Súlovských vrchů

Súlovské vrchy na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.