DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Villányi-hegység

(Villáňské hory)

Kuželovitá hora Szársomlyó v pohoří Villányi-hegység
Kuželovitá hora Szársomlyó v pohoří Villányi-hegység

Villányi-hegység [viláni-heďšég], počeštěně Villáňské hory, jsou hrdým pohořím s mnoha nej v nejjižnější části Maďarska, v Panonské pánvi. Blízkost Chorvatska se odráží i ve zdejším podnebí, které je silně ovlivněné teplým Středomořím. Ideální podmínky pro pěstování vína jsou využity na maximum, vinařská oblast v okolí města Villány [viláň] je vyhlášená. Hory jsou tvořeny vápencem, a tak zde najdeme i několik jeskyní.

Villáňským horám vévodí impozantní hora Szársomlyó (442 m) [sáršomjó] se vzezřením sopky. Její kužel vystupující z okolních rovin vám vyrazí dech už při pohledu na vrstevnice do mapy. Skutečně neobvyklé dílo přírody. Vinice Kopár (česky Pustá) na jižním úbočí hory Szársomlyó je zcela chráněna proti severním větrům, je nejslunnější a nejteplejší v celém Maďarsku. V opuštěném lomu ve svahu hory je zajímavý sochařský park Nagyharsányi Szoborpark s desítkami soch pod otevřeným nebem (platí se vstupné).

Další poutavá místa ve Villányi-hegység a blízkém podhůří

  • Máriagyűd – jedno z nejstarších poutních míst v Maďarsku, na jižních svazích pohoří
  • Hrad Siklós (Siklósi vár) – rozlehlý hradní areál uvnitř stejnojmenného města, na první pohled mi připomínal náš brněnský Špilas
  • Harkány – velký termální akvapark s léčivou vodou
  • Moháč (Mohács) – město na Dunaji, 20 km severovýchodně od kopců, známé významnou Bitvou u Moháče (maďarsky Mohácsi-csata) jižně od města v roce 1526, která předznamenala tureckou expanzi do Uher; GPS památníku 45.9423633N, 18.6468867E
  • Villánykövesd – fotogenické řady vinných sklípků
  • Templom-hegy (123 m, česky Chrámová hora) – kopec na severní straně města Villány, s architektonicky zajímavou dřevěnou rozhlednou

Nejbližším maďarským pohořím je Mecsek asi 20 km severně, v blízkém Chorvatsku se zvedá nevysoký hřbet mezi obcemi Beli Manastir a Batina s nejvyšším kopcem Kamenjak (243 m).

Další info

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa pohoří Villányi-hegység

Villányi-hegység na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.