Homoljske planine
(Chomolské hory, Хомољске планине, Homolje, Хомоље)

Homoljske planine (Хомољске планине [Chomoľske planyne]), počeštěně Chomolské hory, jsou zapomenutým pohořím plným malebných kopečků, pastvin, klášterů, dosud neprozkoumaných jeskyní a kaňonů. Nachází se v severní části národopisného regionu Homolje (Хомоље), přibližně mezi městečky Žagubica (Жагубица), Petrovac na Mlavi (Петровац на Млави), Kučevo (Кучево) a Majdanpek (Мајданпек) v srbských Karpatech. Pohoří je vymezeno řekou Mlava na jihu a západě (za ní pokračuje pohoří Beljanica), pramennou oblastí řeky Veliki Pek (Велики Пек, přezdívá se jí i Lipa) na východě (dále navazuje Gornjanski kras) a zlatonosnou řekou Pek na severu (za níž pokračují pokračují pohoří Šomrda a Liškovac). V oblasti žije etnikum srbských Valachů (Rumunů).


Centrem oblasti Homolje [Chomolje] je řeka Mlava, jde o řídce osídlený region s dochovaným živým folklórem a velkým množstvím nepříliš prozkoumaných krasových přírodních zajímavostí. Nachází se tu 4 skalnaté soutěsky (Gornjacká - Gornjačka klisura / Горњачка клисура, Ribarská - Ribarska klisura / Рибарска клисура, Osanická - Osanička klisura / Осаничка клисура a Tisnická - Tisnička klisura), mnoho neprobádaných jeskyní, krasové prameny i ponorné říčky. Není divu, že se v tak tajuplné oblasti tradují i legendy o dracích a vílách.
Na Chomolských pastvinách se často pasou ovce a krávy. Homoljski sir (chomolský sýr), tj. místní bílý sýr v solném nálevu, se stal vyhlášenou specialitou.
Nejvyšším vrcholem Chomolských hor je hora s nadmořskou výškou 962 m ve východní části pohoří. Na mapách ji najdete pod názvy Homoljski Oman (Хомољски Оман) nebo Čoka Drmoksa (Чока Дрмокса). Místní však prý horu znají jako Шјуака алу кирцу a termín Oman používají pro celou zdejší oblast.
V centrální části Chomolských hor je nejvyšší horou Štubej (Штубеј, 940 m).
Mezi zajímavé výlety patří výstup na skalnatý vrchol Veliki Vukan (Велики Вукан, 825 m) z vesnice Ždrelo (Ждрело), ve které po návratu můžete využít místní aquapark s bazény a vodními atrakcemi.
Další zajímavosti
- Vrelo Mlave (врело Млаве) nebo též Žagubičko vrelo (Жагубичко врело) – pramen řeky Mlava (přítok Dunaje) na jižním okraji městečka Žagubica. Pramen má podobu krasového jezírka se zeleným zabarvením a vytváří malebné přírodní zákoutí, které je oblíbenou zastávkou turistů v tomto obecně nepříliš navštěvovaném kraji. Na břehu jezírka se nachází restaurace s terasou. GPS 44.191578N, 21.783984E.
- Jeskyně Ravništarka (Пећина Равништарка) - od roku 2007 turisticky přístupná jeskyně poblíž obce Ravnište (Равниште), jeskyní protéká ponorná říčka, GPS parkoviště 44.408426N, 21.617734E, poblíž jeskyně se nachází restaurace i mmožnost ubytování.
- Jeskyně Ceremošnja (Пећина Церемошња) - téměř v sousedství, na severním svahu hory Štubej u vsi Ceremošnja (Церемошња), jeskyně s krásnou výzdobou, veřejně přístupná od roku 1980, GPS parkoviště 44.383268N, 21.637903E.
- Trška crkva (Тршка црква) – středověký kostelík, nejstarší v srbských Karpatech, nachází se na samotě, u hlavní silnice SZ od města Žagubica, v místě bývalé vesničky Trg, dnes je součástí ženského kláštera, GPS 44.227119N, 21.748067E.
- Klášter Vitovnica (manastir Vitovnica, манастир Витовница) – starodávný klášter ukrytý v lesích. GPS 44.378637N, 21.544072E.
- Klášter Gornjak (манастир Горњак) – vyhlášený klášter v Gornjacké soutěsce, GPS 44.265888, 21.544073, zajímavá je klášterní kaplička postavená ve skalním výklenku. Poblíž něj se u silnice nachází skalní obydlí klášteru Blagoveštenje Gornjačko (манастир Благовештење Горњачко).
- Klášter Blagoveštenje Gornjačko (манастир Благовештење Горњачко) – unikátní klášter vtesaný do monumentální skály, také v Gornjacké soutěsce, nachází se hned u silnice.
Další informace
- Serbianoutdoor.com: Průzkum přírody v okolí horního toku řeky Mlava (Ribarska klisura, hrad Gradac atd.)
- YouTube.com: průchod Osanickou soutěskou
- Serbia.com: zajímavostí v dolině Mlavy
- Výstup na Veliki Vukan
- Popis výstupu na nejvyšší horu pohoří Homoljske planine a info ohledně jejího názvu
Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Homoljske planine
Homoljske planine na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.