DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Deli Jovan

(Дели Јован)

Deli Jovan – nejvyšší hora pohoří s charakteristickými třemi věžemi
Deli Jovan – nejvyšší hora pohoří s charakteristickými třemi věžemi

Deli Jovan (Дели Јован) je turisty téměř nenavštěvované pohoří mezi Gornjanským krasem na západě a městem Negotin na východě. Na severu sousedí s pohořím Miroč. Nejvyššími vrcholy jsou Deli Jovan (1.141 m) a Crni vrh (Црни врх [Crny vrch], 1.137 m, česky Černý vrch). Vrcholy jsou blízko vedle sebe a bez výraznějšího sedla, že jde de facto o dvojvrchol, často je uváděný pod jedním názvem Crni vrh. Na vrcholu se nachází televizní vysílač a poblíž něj další 2 věže, které dohromady vytváří charakteristickou siluetu hory, podle níž ji z dálky poznáte.

Zajímavostí v masivu hory Deli Jovan je Dřevěná zoo (Drveni Zoo vrt) v obci Sikole (Сиколе) se sbírkou vyřezaných zvířat v životní velikosti (včetně žirafy), kterou vytvořil místní sochař Miloš Jovanović.

Na jižní straně pohoří se nachází parádní vyhlídková skála Rgotský kámen.

Další zajímavosti pohoří

  • Vrelo Šarkamen (Врело Шаркамен) - téměř neznámá archeologická lokalita Vrelo nad obcí Šarkamen s pozůstatky starořímského paláce a mauzolea, GPS 44.2617675N, 22.2978981E (neověřeno).
  • Klášter Bukovo (Manastir Bukovo) - krásný areál pravoslavného kláštera s vlastním vinařstvím na okraji města Negotin.
  • Rajacké vinné sklepy (Rajačke Pimnice) - kopeček s unikátním komplexem malých, starodávných, kamenných domečků s vinnými sklepy, nad vesnicí Rajac v negotinské vinařské oblasti, poblíž hranic s Bulharskem. Čas se zde zastavil, přemíry turistů se bát nemusíte. GPS 44.097701N, 22.549704E.
  • Mokranjský vodopád (Mokranjski vodopad, Мокрањски водопад), též nazývaný vodopad na Mokranjskoj steni (водопад на Мокрањској стени), krásný vodopád s jezírkem, nachází se u obce Mokranje (Мокрање), GPS 44.163915N, 22.527510E (neověřeno).

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Deli Jovanu

Deli Jovan na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.