DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Deli Jovan

(Дели Јован)

Deli Jovan – nejvyšší hora pohoří s charakteristickými třemi věžemi
Deli Jovan – nejvyšší hora pohoří s charakteristickými třemi věžemi

Deli Jovan (Дели Јован) je turisty téměř nenavštěvované pohoří mezi Gornjanským krasem na západě a městem Negotin na východě. Na severu sousedí s pohořím Miroč. Nejvyššími vrcholy jsou Deli Jovan (1.141 m) a Crni vrh (Црни врх [Crny vrch], 1.137 m, česky Černý vrch). Vrcholy jsou blízko vedle sebe a bez výraznějšího sedla, že jde de facto o dvojvrchol, často je uváděný pod jedním názvem Crni vrh. Na vrcholu se nachází televizní vysílač a poblíž něj další 2 věže, které dohromady vytváří charakteristickou siluetu hory, podle níž ji z dálky poznáte.

Zajímavostí v masivu hory Deli Jovan je Dřevěná zoo (Drveni Zoo vrt) v obci Sikole (Сиколе) se sbírkou vyřezaných zvířat v životní velikosti (včetně žirafy), kterou vytvořil místní sochař Miloš Jovanović.

Na jižní straně pohoří se nachází parádní vyhlídková skála Rgotský kámen.

Další zajímavosti pohoří

  • Vrelo Šarkamen (Врело Шаркамен) - téměř neznámá archeologická lokalita Vrelo nad obcí Šarkamen s pozůstatky starořímského paláce a mauzolea, GPS 44.2617675N, 22.2978981E (neověřeno).
  • Klášter Bukovo (Manastir Bukovo) - krásný areál pravoslavného kláštera s vlastním vinařstvím na okraji města Negotin.
  • Rajacké vinné sklepy (Rajačke Pimnice) - kopeček s unikátním komplexem malých, starodávných, kamenných domečků s vinnými sklepy, nad vesnicí Rajac v negotinské vinařské oblasti, poblíž hranic s Bulharskem. Čas se zde zastavil, přemíry turistů se bát nemusíte. GPS 44.097701N, 22.549704E.
  • Mokranjský vodopád (Mokranjski vodopad, Мокрањски водопад), též nazývaný vodopad na Mokranjskoj steni (водопад на Мокрањској стени), krásný vodopád s jezírkem, nachází se u obce Mokranje (Мокрање), GPS 44.163915N, 22.527510E (neověřeno).

Další informace

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Deli Jovanu

Deli Jovan na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.