DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Slovenské rudohoří

Slovenské rudohoří - večer ve Veporských vrších
Slovenské rudohoří - večer ve Veporských vrších

Slovenské rudohoří (slovensky Slovenské rudohorie) je rozlehlé pásmo několika pohoří v jihovýchodní části Slovenska. Ve velké míře jde o hory plné lesů, málo navštěvované, řídce osídlené, dobrodružné. Rudohoří se podle českých a slovenských geografů skládá z těchto celků (pohoří):

Slovenské rudohoří se v minulosti označovalo i jako Slovenské krušnohoří (Slovenské krušnohorie). Název oblasti plyne z významné těžby rud v horách. Důlní díla se však vyskytovala i v mnoha jiných slovenských pohořích.

Samotné Slovenské rudohoří se podle geografického úzu nechápe jako pohoří. Podle oficiálního členění jde o geomorfologickou oblast, tedy geografický region na stejné úrovni jako Fatransko-tatranská oblast. Jako pohoří se zpravidla označují geomorfologické celky, tedy až ty jednotky, ze kterých se rudohoří skládá. Slovenské rudohoří je narozdíl od Tater a Fater mnohem méně známé a pro mnoho lidí "dále nedělitelné", proto se lidově v souvislosti s rudohořím termín pohoří objevuje poměrně často.

V polské regionalizaci (autor Jerzy Kondracki) je pojem Slovenské rudohoří (Rudawy Słowackie) širší a zahrnuje i Štiavnické vrchy, Javorie, Poľanu, Branisko a Bachureň.

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Slovenského rudohoří

Slovenské rudohoří na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.