DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Vyšehradské vrchy

(Visegrádi-hegység, Visegrádské vrchy)

Vyšehradské vrchy (též Visegrádské vrchy [višegrádské vrchy], maď. Visegrádi-hegység [višegrády-heďšég]) je pohoří ovlivněné sopečnou činností zvedající se jižně od ohbí Dunaje mezi Ostřihomí a severním okrajem Budapeště. Vyšehradské vrchy nabízí skalnaté hřbety s dalekými rozhledy, rokliny a širokou síť turistických cest. Zvláště působivý výhled na Dunaj je ze skály Prédikálószék. Nejvyšší horou je Dobogó-kő (699 m).

Rozhled na Vyšehradské vrchy, Dunaj a pohoří Börzsöny z vrcholku Dobogókö
Rozhled na Vyšehradské vrchy, Dunaj a pohoří Börzsöny z vrcholku Dobogókö
Skály v okolí Dobogókö
Skály v okolí Dobogókö

Vyšehradské vrchy na severu přes Dunaj sousedí s maďarským pohořím Börzsöny a slovenskou Burdou. Na východě se za Dunajem zvedá Cerová vrchovina. Na jihozápadě Vyšehradské vrchy plynule přechází v Piliš (na stráce Piliše podrobněji k dělící linii mezi těmito horstvy). Vyšehradské vrchy jsou součástí Národního parku Dunaj-Ipeľ (maď. Duna–Ipoly Nemzeti Park). Název mají podle historického města Visegrád na Dunaji, které dalo jméno i seskupení států Visegrádská čtyřka.

Roklina Rám (Rám-szakadék)

Roklina Rám (též tiesňava Rám, maďarsky Rám-szakadék [Rám-sakadék]) je monumentální přírodní výtvor ve Vyšehradských vrších. Skalnatá rokle je dlouhá asi 300 m, hluboká až 30 m, potok v ní tvoří mnoho kaskád a několik vodopádů. Roklina je přístupná po turistické trase a zajištěná žebříky a jinými kovovými pomůckami. V době zvýšeného stavu vody je průchod roklinou poměrně náročný, vždy je dobré mít pevnou obuv. Nejsnadněji je roklina přístupná shora z vysoko položené rekreační osady Dobogókő, autobusy sem jezdí jak z Ostřihomi (asi 3x denně), tak i ze směru od Budapešti (mnohem častěji). Značená trasa z Dobogókő přes roklinu Rám do obce Dömös u Dunaje měří necelých 8 km. Podle některých zdrojů je roklina přístupná jen směrem vzhůru, ale osobně jsem žádnou příkazovou značku v roce 2011 nenašel.

Mapa rokliny Rám
Mapa rokliny Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Roklina Rám
Žebřík v roklině Rám
Žebřík v roklině Rám
Dobogókö - mapa okolí
Dobogókö - mapa okolí
Turistické směrovky na vrcholku Dobogókö
Turistické směrovky na vrcholku Dobogókö

Magická energie hor

Podle východních náboženství mají zdejší hory velké magické kouzlo. Někteří věří, že právě zde leží srdcová čakra Země. Za pozitivní léčivou energií sem jezdí spousta věřících. Poutní místo Dobogókő (česky přeloženo jako Tlukoucí kámen) navštívil v roce 2006 dokonce samotný Dalajláma. Navíc řeka Dunaj, která Vyšehradské vrchy obtéka, zde svým tvarem připomíná srdce...

Dalším poutnickým místem je kaplička Szentfa kápolna kousek za obcí Dömös směrem k roklině Rám. Kaplička stojí na místě, kde podle tradice v roce 1885 došlo ke zjevení obrazu Panny Marie s Ježíškem.

Szentfa kápolna u obce Dömös
Szentfa kápolna u obce Dömös

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Vyšehradských vrchů

Vyšehradské vrchy na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.