DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Popričný

(Popriečny)

Popričný - ves Inovce, v pozadí hory Holica a Hôrka
Popričný - ves Inovce, v pozadí hory Holica a Hôrka

Popričný (slovensky Popriečny, ukrajinsky Попричний [Popryčnyj]) je horský masiv vulkanického původu rozkládající se po obou stranách ukrajinsko-slovenské hranice severně od Užhorodu. Je jedním z pohoří Vihorlatsko-Gutinského hřbetu. Společně s navazující Makovicou a Syňakem bývají souhrnně označovány jako Východní Vihorlat.

Východní hranici Popričného tvoří řeka Už (Uh) v úseku Užhorod - Perečín - Malyj Bereznyj, za ní pak pokračují pohoří Makovica a Polonina Runa. Na západě je Popričný oddělen Sobraneckým potokem a tokem Stežná, podél nichž prochází i komunikace Sobrance - Ubľa, od hlavní části Vihorlatu. Na severu za říčkou Ubliankou pokračují Bukovské vrchy a Užanský masiv.

Hřbet Popričného s pohraničním průsekem, v pozadí trojmezní hora Kremenec (2017)
Hřbet Popričného s pohraničním průsekem, v pozadí trojmezní hora Kremenec (2017)
Kříže pod Hôrkou (2017)
Kříže pod Hôrkou (2017)

Přítomnost ostře střežené hranice výrazně omezuje možnosti turistiky ve zdejších horách. V době první republiky Popričným procházelo několik turistických značek, které v mnoha místech dnešní státní hranici křižovaly. Ze slovenské vesničky Petrovce vedly značené stezky dokonce do pěti směrů! V současnosti sem výletník téměř nezavítá a značenou trasu nenajdete žádnou ani na slovenské, ani na ukrajinské straně hor.

Silnice Beňatina - Inovce (2017)
Silnice Beňatina - Inovce (2017)
Hlavní hřeben Popričného od obce Podhoroď (2017)
Hlavní hřeben Popričného od obce Podhoroď (2017)

Nejvyšším vrcholem pohoří a zároveň celého Východního Vihorlatu je Vetrová skala (ukr. Витрова Скала [Vytrova Skala], někdy i Вітрова Скала [Vitrova Skala], 1.025 m), ležící na slovensko-ukrajinské hranici. Na některých mapách bývá vrchol nesprávně nazýván jako Popriečny vrch. Správný Popriečny vrch je sousední vrcholek s výškou 995 m, umístěný dále po hranici jihozápadním směrem. Oba vrcholy na hranici jsou zcela zalesněné a bez výhledů. Pěkné vrcholové louky s částečným výhledem najdete na blízkém kopci Starý Koňuš.

Krásné výhledy poskytují i četné louky a některé vrcholky (např. Paprtný vrch) v okolí slovenských vesniček Inovce a Beňatina. Mezi Beňatinou a Inovcemi se nachází zatopený kamenolom se smaragdově zeleným Beňatinským jezerem. Inovce jsou krásnou vysoko položenou vesničkou s dřevěným řeckokatolickým kostelíkem.

Beňatinské jezero (2017)
Beňatinské jezero (2017)
Inovecký kostelík, v pozadí ukrajinská hora Javorník (2017)
Inovecký kostelík, v pozadí ukrajinská hora Javorník (2017)

Na ukrajinské straně je parádním výhledovým místem Novoselická skála (Новоселицька Скала [Novoselycka Skala]) nad vsí Novoselica (Новоселиця [Novoselycja]). Jde o mohutnou skalní stěnu na vrcholu jednoduše pojmenovaném jako Skala (Скала, 766 m), za první republiky česky Skalka. Přístup na skálu je možný i z Perečína.

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Popričného

Popričný na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.