DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Perečín

(Perečyn)

Perečín - socha listonoše Fedora Fekety
Perečín - socha listonoše Fedora Fekety

Perečín (ukrajinsky Перечин [Perečýn]) je menší ukrajinské okresní město na řece Už mezi Užhorodem a Velkým Berezným. Leží u ústí Turjanské doliny, jen kousek od hranice se Slovenskem, ze západu jej obklopují svahy Popričného, z jihovýchodu Makovice (konkrétně hřbet Sinatoria) a ze severovýchodu Poloniny Runy. Za první republiky byly okolní kopce oblíbeným cílem výletů. Dnes zde již turistické značky nenajdete, ale např. túra na Novoselyckou skálu za trochu námahy určitě stojí.

Socha listonoše Fedora Fekety (памятник листоноші Федору Фекеті) (2017)
Socha listonoše Fedora Fekety (памятник листоноші Федору Фекеті) (2017)
Obchodní dům v centru města (2017)
Obchodní dům v centru města (2017)

Perečín již v roce 1999 oslavil výročí 600 let od jeho založení. K výraznému rozvoji města však došlo až kolem roku 1893, kdy Perečínem začala procházet železnice a společnost Bantlin zde otevřela chemicko-dřevařský závod. Podnik funguje dodnes, město přesto nijak bohatým a upraveným dojmem nepůsobí. Vysoký komín továrny je jednou z dominant Perečína.

Od roku 2004 stojí v centru Perečína socha listonoše Fedora Fekety od sochaře Mychajla Beleně (Михайло Белень). Fedor Feketa (Федор Фекета) byl pošťák, který prý každý den bez ohledu na počasí roznášel poštu pěšky z Užhorodu do desítky kilometrů vzdálených Tuřích Remet. Zahynul tragicky poté, co se pod ním v řece prolomil led a dostal zápal plic, ze kterého se nezvládl zotavit.

V Perečíně je v provozu sýrárna Perečínská manufaktura (сироварня Перечинська мануфактура), kde můžete ochutnat různé dobroty z místní mléčné produkce. Nachází se asi na GPS 48.740355, 22.488624 (bez záruky).

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Perečína

Perečín na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.