Spišská Magura

Spišská Magura je poměrně rozlehlé pohoří (její hřeben je dlouhý okolo 35 km) na severu Slovenska s menším přesahem do Polska. Na severu sousedí s Pieninami (a to se všemi třemi jeho částmi - Spišskými Pieninami, vlastními Pieninami a Malými Pieninami), na východě s Ľubovňianskou vrchovinou, na jihovýchodě s Levočskými vrchy, na jihozápadě s Belianskými Tatrami a na západě s polským Gličarovským předhůřím.






Neboť Spišská Magura leží mezi dvěma turistickými magnety - Tatrami a Pieninami - tak samotná mnoho pozornosti získat nedokáže. Její návštěva proto potěší lidi hledající klid a dlouhé toulání se lesy s občasnými výhledy nebo po loukách s pasoucími se krávami či ovcemi. Nejvyšším vrcholem Spišské Magury je Repisko (1.259 m), nacházející se poblíž hranice s Polskem mimo turistickou značku. Ve Spišské Maguře je ukrytých několik jezírek vzniklých sesuvem hornin (Jezerské jazero, Veľké Osturnianske jazero atd.). O kvalitě zdejší přírody svědčí i to, že velká část hor je začleněna do ochranných pásem okolních národních parků.






Na západních svazích Magury leží významné podtatranské turistické centrum Ždiar. Soustavou lanovek ve středisku Bachledka je přes hřeben Spišské Magury spojeno s vesničkou Jezersko na zamagurské straně hor. Zdejší region má též velkou národopisnou hodnotu, v mnoha dědinách se zachovaly původní kroje a lidové zvyky. Prezentovány bývají např. na Goralských slavnostech. Vesničky v Zamaguří (Osturňa, Veľká Franková atd.) jsou ze slovenské strany díky hradbě hor poměrně obtížně přístupné a z polské strany je chránila státní hranice. Proto si do velké míry zachovaly svůj původní ráz a turistický ruch se zde rozmáhá jen mírně. Ve východní části Spišské Magury leží známé lázně Vyšné Ružbachy. Památkově zajímavá je polská obec Jurgów se starodávným dřevěným kostelem.














Lesní cesty v okolí Osturně
Zamagurská vesnička Osturňa je spojena pomocí úzkých asfaltových cest s podtatranským Ždiarem a polskou vesnicí Łapszanka (Lapšanka). Ač se na první pohled zdají jako účelové lesní cesty, vjezd na ně je pro běžnou veřejnost povolen. Jen je na jejím konci netradiční závora umožňující průjezd pouze nízkým vozidlům.

Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Spišské Magury
Spišská Magura na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.