Sanocko-Turčanské hory
(Góry Sanocko-Turczańskie)

Sanocko-Turčanské hory (polsky Góry Sanocko-Turczańskie, slovensky Sanocko-Turčianske hory) jsou nižší pohoří nacházející se severně od Bieszczad po obou stranách polsko-ukrajinské hranice. Rozkládají se mezi polským městem Sanok na západě a ukrajinským městečkem Turka na východě, po nich také dostaly název. Na Ukrajině se však tento název neužívá a Ukrajinci jejich část Sanocko-Turčanských hor nazývají jako Hornodněsterské Beskydy (proto i zde ukrajinskou část hor najdete v samostatném článku).




Sanocko-Turčanské hory se skládají z několika horských pásem. V Polsku jsou nejvýznamnější Góry Słonne (ukrajinsky Гури Слонні), Żuków (nejdelší masiv Sanocko-Turčanských hor) a Otryt (vrchol Trohaniec, 939 m, je nejvyšším v polské části hor, někdy však již bývá řazen k Bieszczadům). Na Ukrajině vynikají masivy hor Magura Limňanska (ukrajinsky Маґура-Лімнянська, polsky Magura Łomniańska, 1024 m, nejvyšší vrchol celého pohoří) a Rozluč (937 m) s prameništěm evropsky významné řeky Dněstr. Na severu Sanocko-Turčanské hory plynule přechází v Pogórze Przemyskie (česky Přemyšlské podhůří, nejvyšší hora Kopystańka, 541 m). Na východě hory sousedí s ukrajinskými Skolivskými Beskydami a na jihovýchodě se Stryjsko-Sanskou vrchovinou.


Ochrana přírody Sanocko-Turčanských hor
Příroda Sanocko-Turčanských hor je chráněna formou několika parků, podobným českým CHKO (chráněným krajinným oblastem). V severní části se nachází Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego (zahrnuje Pogórze Przemyskie i severní část Sanocko-Turčanských hor), ve střední části je situován Park Krajobrazowy Gór Słonnych a do jižní části v pásmu hory Otryt zasahuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Velkoplošně chráněná území jsou i na ukrajinské straně hor.




Pamětihodnosti Sanocko-Turčanských hor
Ve městě Sanok se nachází největší polský skansen - Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego. Nedaleko, nad vsí Manasterzec stojí zřícenina středověkého hradu Sobień s hezkým výhledem do údolí řeky San. Přímo ve vesničce Manasterzec (dříve Monasterzec) je i hezký dřevěný kostelík. Ostatně dřevěných kostelů je v této oblasti požehnaně, a to jak na polské, tak i na ukrajinské straně. Na severu, nad řekou Wiar leží poutní místo Kalwaria Pacławska s klášterem. Nedaleko, přímo u řeky Wiar za osadou Posada Rybotycka, stojí nejstarší opevněný kostel v Polsku - kamenný kostel sv. Onufria (cerkiew św. Onufrego), nejstarší část kostela pochází z přelomu 14. a 15. století.




Dřevěné kostely
- Viz samostatná stránka Dřevěné kostely Bieszczad a Sanocko-Turčanských hor
Rekreace a ubytování v Sanocko-Turčanských horách
Sanocko-Turčanské hory nejsou zdaleka tolik navštěvované jako sousední polské Bieszczady či na Ukrajině Skolivské Beskydy. Nejvíce turistické infrastruktury je asi v okolí města Ustrzyki Dolne, kde je vybudováno několik lyžařských areálů. Zajímavou je horská chata s restaurací Kamionka na vrcholku stejnojmenné hory v masivu Góry Słonne, místo nabízí nádherný výhled na jih směrem na Bieszczady a je významnou polskou lokalitou bezmotorového létání. V masivu hory Suchy Obycz, na vrcholku Arłamów (590 m), v místech, kde dříve stával objekt polské vlády, se rozkládá obrovský rekreační komplex hotelu Arłamów. V pásmu Žukova v předhůří Bieszczad doporučuji k ubytování usedlost Bukový dvůr, krásně vsazenou do zdejší přírody.



Názvosloví hor a geomorfologické členění
U přeshraničních a méně známých pohoří bývá často problém s názvoslovím a termíny v různých jazycích. A stejně tak je tomu i u Sanocko-Turčanských hor. Na Ukrajině bohužel jednotný termín pro celé pohoří neexistuje. V ukrajinských zdrojích se zpravidla mluví jen o ukrajinské části hor, která se nazývá Hornodněsterské Beskydy. Pro polskou část Ukrajinci jednotící výraz nemají.


Další informace o pohoří Góry Sanocko-Turczańskie
- www.kalwariapaclawska.pl - poutní místo Kalwaria Pacławska
- skansen.sanok.pl - skansen v Sanoku
Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Sanocko-Turčanských hor
Sanocko-Turčanské hory na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.