DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Giumalău

(Giumalau)

Vrcholové partie hory Giumalău
Vrcholové partie hory Giumalău

Munții Giumalău [Munci Džumalau] je pohoří, které se sousedními a známějšími Munții Rarău tvoří kompaktní horskou skupinu Rarău-Giumalău. Narozdíl od Rarău je Giumalău poměrně zaoblený a tvořený krystalickými horninami. Dělítkem mezi nimi je sedlo Șaua Corbului. Giumalău na severu odděluje sedlo Pasul Mestecăniș a dolina řeky Moldova od Bukovinských Občin, na západě řeka Bistrița Aurie (česky Zlatá Bystřice) od Suhardu a na jihu řeka Bistrița od Munții Călimani a Munții Bistriței.

Nejvyšší horou je mohutný Vârful Giumalău (1856 m). Jeho široký zaobleblený vrchol je porostlý trávami a poskytuje vynikající rozhledy do okolí. Nedaleko pod vrcholem, ještě nad pásmem lesa, leží neveliká ale sympatická horská chata Cabana Giumalău. Další, tentokrát komfortnější, horská chata Cabana Gigi Ursu stojí na polaně Obcina Mică. Malebnost místa dotváří i kostelík. Přes tuto polanu vede možná výstupová trasa na vrchol Giumalău z města Vatra Dornei. Díky dvěma "záchytným stanicím" je výstup poměrně příjemným i pro běžné výletníky.

Kříž na vrcholu hory Giumalău (2018)
Kříž na vrcholu hory Giumalău (2018)

Vatra Dornei

Vatra Dornei jsou kdysi slavné lázně z habsburských dob, dnes rekreační centrum pod horami a významné středisko zimních sportů. Známou památkou je novobarokní kasino, v současnosti v dezolátním stavu. Poblíž se nachází lázeňský park s minerálním pramenem vyvěrajícím v kapličce.

Další informace

Mapa pohoří Giumalău

Munții Giumalău na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.