DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Šomrda

(Шомрда)

Šomrda (Шомрда) je pohoří na severozápadním okraji srbských Karpat, v národním parku Djerdap přiléhajícím k Dunaji v místě dunajské soutěsky Železná vrata. Nejvyšším vrcholem je stejnojmenná hora Šomrda (803 m, na vojenských mapách 805,8 m, GPS přibližně 44.5425967N, 21.9747731E). Část pohoří se někdy nazývá jako Severní Kučaj (Severni Kučaj, Северни Кучай), patří do něj mj. krasový kaňon řeky Brnjica.

Na břehu Dunaje 15 km SZ od města Donji Milanovac (GPS 44.5568822N, 22.0264183E) se nachází významné archeologické naleziště Lepenski Vir (Лепенски Вир) s pozůstatky pravěkého sídliště vyspělé komunity rybářů a lovců. Dalším významným archeologickým nalezištěm je Kraku Lu Jordan (Краку Лу Јордан) nad soutokem řek Brodica a Pek poblíž Kučeva (GPS 44.4870639N, 21.8115875E), jde o pozůstatky starořímského hurního komplexu ze 3. a 4. století zpracovávajícího železné rudy a měď. Na skále nad Dunajem u obce Golubac (Голубац) stojí impozantní středověká pevnost Golubacký hrad (Golubački grad, Голубачки град). Jde o velmi navštěvovanou památku na počátku soutěsky Železná vrata.

Do pohoří Šomrda patří i masiv výrazné hory Crni vrh (624 m) nad Dunajem. A také hora Rakobarski Vis (691 m, na vojenských mapách 689 m) nad vesničkou Rakova Bara (Ракова Бара). V jižní části jejího masivu se nachází vodopad Burev (водопад Бурев).

Jižní strana Šomrdy náleží do tzv. regionu Zvižd (Звижд) s centrem v městečku Kučevo (Кучево). Jižní hranici pohoří tvoří zlatonosná řeka Pek a kolem ní rozprostírající se Kučevska kotlina (Zviždska kotlina), dále na jih pokračuje pohoří Homoljske planine. Na východě navazuje pohoří Liškovac.

Podle TO Kučevo se asi 700 m od silnice Duboka (Дубока) – Radenka (Раденка) nachází Dubocká jeskyně (Дубочка пећина), mělo by jít o volně přístupnou jeskyni, do vzdálenějších prostor je však nutné speleologické vybavení.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa - Šomrda

Šomrda na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.