DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Liškovac

(Лишковац)

Liškovac (Лишковац) je rozlohou malé pohoří na severu srbských Karpat mezi městy Majdanpek a Donji Milanovac. Leží uprostřed mezi horskými celky Šomrda a Miroč, které spolu dohromady ze srbské strany těsně přiléhají k Dunaji a tvoří dunajskou soutěsku. Část všech tří pohoří zároveň chrání národní park Djerdap. Na jižní straně na Liškovac navazují pohoří Homoljske planine a Gornjanski kras. Nejvyšším vrcholem je Veliki Liškovac (Велики Лишковац, 803 m, podle vojenských map 802,6 m, GPS přibližně 44.4528006N, 22.0209500E).

Asi 3 km severně od Majdanpeku se nachází Rajkova jeskyně (Rajkova pećina, Рајкова пећина), od roku 1975 je veřejně přístupná (s průvodcem). Příjezd k jeskyni je po asfaltové silnici údolím řeky Mali Pek. GPS 44.440821N, 21.950441E.

Parádní rozhledy do kraje poskytuje odlesněný vápencový hřbet skalnaté hory Starica (Старица, 796 m) poblíž okraje jedné z těžebních jam u Majdanpeku. Pěší výstup začíná poblíž hráze vodní nádrže Veliki Zaton.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa - Liškovac

Liškovac na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.