DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Liškovac

(Лишковац)

Liškovac (Лишковац) je rozlohou malé pohoří na severu srbských Karpat mezi městy Majdanpek a Donji Milanovac. Leží uprostřed mezi horskými celky Šomrda a Miroč, které spolu dohromady ze srbské strany těsně přiléhají k Dunaji a tvoří dunajskou soutěsku. Část všech tří pohoří zároveň chrání národní park Djerdap. Na jižní straně na Liškovac navazují pohoří Homoljske planine a Gornjanski kras. Nejvyšším vrcholem je Veliki Liškovac (Велики Лишковац, 803 m, podle vojenských map 802,6 m, GPS přibližně 44.4528006N, 22.0209500E).

Asi 3 km severně od Majdanpeku se nachází Rajkova jeskyně (Rajkova pećina, Рајкова пећина), od roku 1975 je veřejně přístupná (s průvodcem). Příjezd k jeskyni je po asfaltové silnici údolím řeky Mali Pek. GPS 44.440821N, 21.950441E.

Parádní rozhledy do kraje poskytuje odlesněný vápencový hřbet skalnaté hory Starica (Старица, 796 m) poblíž okraje jedné z těžebních jam u Majdanpeku. Pěší výstup začíná poblíž hráze vodní nádrže Veliki Zaton.

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa - Liškovac

Liškovac na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.