DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Hriňavy

(Hriňavské hory, Hrynjavy)

Vesnička Usteriky a pohled na blízkou hriňavskou poloninu
Vesnička Usteriky a pohled na blízkou hriňavskou poloninu

Hriňavy (ukr. Гриняви [Hryňavy], též Hriňavské hory) jsou málo probádaným horstvem v chudé oblasti ohraničené hluboce zařízlými údolími toků Černého a Bílého Čeremoše. Na západě Hriňavy sousedí se známou Čornohorou, na severu s Pokutskými horami (část Pokutsko-Bukovinských Karpat), na východě stačí smočit nohu v Bílém Čeremoši a jste v Jalovičorách a na jihu za Černým Čeremošem a sedlem Šyja pokračují Čivčiny.

Hriňavy nad Černým Čeremošem poblíž vesničky Rivňa (Рівня) (2018)
Hriňavy nad Černým Čeremošem poblíž vesničky Rivňa (Рівня) (2018)
Polonina v Hriňavách nad vesničkou Usteriky (Устеріки) (2018)
Polonina v Hriňavách nad vesničkou Usteriky (Устеріки) (2018)

Hriňavy pojmenování dostaly podle vesničky Hryňava (ukr. Гринява [Hryňava]) v jejím nitru (pro český název pohoří se běžně užívá varianta s měkkým i, která je češtině bližší a vychází i z ruského pojmenování). V severní části Hriňav se nachází několik malebných obcí (Zamahora, Holovy a další) s romanticky rozmístěným osídlením vysoko do strání. Pro turisty je toulání po místních pastvinách pohlazením na duši. Obdělávat zdejší políčka, starat se o zvířata i o dům však určitě není žádný med, byť odměna formou pohledů na zdejší scenérie je nádherná. Do některých obcí se po velmi rozbitých cestách vydává i autobus, často však jen jednou denně. Vesničkou na úplném konci světa je Пробійнівка (Probijnivka). Jižně od ní jsou jen obtížně prostupné lesy, někdy až pravé karpatské pralesy, a také hlavní hriňavský poloninský hřeben, to, co turisty láká nejvíc.

Nejznámější horou Hriňav je Baba Ljudova (Баба Людова [Bába Ljudóva], 1582 m), opředená různými pověstmi. Nejvyšším vrcholem je však nedaleká Pohrebyna (Погребина [Pohrebýna], 1605 m, někde se uvádí i 1610 m), přezdívá se jí také Hala Mychajlova (Галя Михайлова, polsky Hala Michałowa). Polskou minulost zdejší oblasti připomíná i název hory Tarnycja (Тарниця, 1553 m), hora s prakticky totožným názvem (jen po polsky upraveným na Tarnica) je totiž nejvyšším vrcholem Bieszczad.

Hlavním turistickým centrem je Verchovyna, město na severním okraji hor, dobře dopravně dostupné od Kosiva i Vorochty. Za návštěvu stojí i blízká huculská obec s půvabným názvem Kryvorivňa a několika muzei.

Další informace

Mapa Hriňavských hor

Hriňavy na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.