DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Syňak

(Synjak, Siňák)

Syňak (též Synjak, ukrajinsky Синяк [Syňák], za první republiky se v češtině užívala podoba Siňák) je pohoří sopečného původu, součást Vihorlatsko-gutinského hřbetu i Východního Vihorlatu, zvedající se severozápadně nad údolím Latorice v úseku mezi městy Mukačevo a Svaljava. Na západě na něj plynule navazuje pohoří Makovica, se kterým de facto tvoří jeden kompaktní horský masiv. Za hranici mezi nimi se považuje tok říčky Vyznycja (Визниця). Na opačné straně údolí Latorice pokračuje vulkanický hřbet pohořím Velykyj Dil. Na severu je Syňak oddělen říčkami Turja a Pyňa od masivu Poloniny Runy. Název pohoří by se dal doslova přeložit jako "modrák", původ názvu je možná podobný jako u maďarské hory Kékes.

Hlavním rekreačním centrem v nitru pohoří jsou lázně stejného jména, Syňak (Синяк). Severně od nich je v lese ukryté Modré jezero (Синє озеро [Sýně ózero]), východním směrem by se zase mělo nacházet rašeliniště (сфагнове болото).

Na okraji hor leží další dvě významné lázně. Mezi Mukačevem a Svaljavou to jsou Karpaty (Карпати), s krásným zámečkem a parkem. Severně od Svaljavy to je Poljana (Поляна).

Nejvyššího bodu Syňak dosahuje na vrcholu Dunavka (Дунавка, 1.018 m). Pohoří je celkově silně porostlé lesy, především buky a duby. Výborným vyhlídkovým místem je hora Obavský kámen (Обавський Камінь [Obávskyj Kámiň], 979 m) s výrazným vrcholovým skaliskem. Vypíná se strmě nad západním okrajem lázní Syňak. Výhledy se otevírají též z vrcholových luk v okolí vysoko položené vsi Puzňakivci (Пузняківці). Za první republiky nesla český název Puzňákovce a nacházela se v ní dokonce noclehárna KČST.

Nedaleko cesty do vsi Syňak se nachází něco přes 4 m vysoký vodopád Skakalo (водоспад Скакало).

Mapa Syňaka

Syňak na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.