DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Turzovská vrchovina

Výhled z hory Beskydek přes kopce Turzovské vrchoviny na Malou Fatru
Výhled z hory Beskydek přes kopce Turzovské vrchoviny na Malou Fatru

Turzovská vrchovina je malebné, poměrně málo navštěvované slovenské "beskydské pohoří" u hranic s Českem, s typickým pasekářským osídlením a roubenými chalupami. De facto jde o slovenské pokračování Moravsko-Slezských Beskyd, které slovenští geografové chápou jako samostatnou jednotku.

Turzovská vrchovina získala pojmenování podle města Turzovka v údolí řeky Kysuce. Část jejího území spadá do CHKO Kysuce. Mezi výrazné přírodní zajímavosti Turzovské vrchoviny patří Klokočovské skálie (Klokočovské skály) u obce Klokočov s netradičními pískovcovými balvany kulovitých tvarů (kamenné koule). V obci Korňa samovolně vyvěrá Korňanský ropný pramen (Korniansky ropný prameň), jde o unikátní přírodní vývěr kvalitní ropy s občasnými výrony metanu. Místo je volně přístupné a najdete ho i po čichu. Významným mariánským poutním místem je vrch Živčáková. V roce 1958 se tu lesnímu dělníkovi zjevila Panna Maria a od té doby návštěvy poutníků neustaly. V roce 2015 tu byl slavnostně vysvěcen mariánský kostel.

Výhled z úbočí hory Beskydek na Malou Fatru (2017)
Výhled z úbočí hory Beskydek na Malou Fatru (2017)
Daleký zimní výhled z Turzovské vrchoviny na Západní Tatry (2017)
Daleký zimní výhled z Turzovské vrchoviny na Západní Tatry (2017)

Hranice mezi Moravsko-Slezskými Beskydami a Turzovskou vrchovinou je stanovena výrazně uměle. Od západu ji nejprve tvoří česko-slovenská hranice a poté vede trochu nejasně svahy masivu Velkého Polomu. Proto nejvyšší horou Turzovské vrchoviny není právě Velký Polom, ale hora Beskydek (Beskydok, 953 m) na hranici s Českem. Západní část této hory již oficiálně patří do Vsetínských vrchů, které tu na Turzovskou vrchovinu navazují. Jižní hranice Turzovské vrchoviny je vymezeně jasně, od Javorníků je oddělena Makovským průsmykem a dále tokem řeky Kysuce. Východní hranici tvoří říčka Čierňanka, za kterou pokračují Kysucké Beskydy.

V polské geografii je celé toto území bráno jako součást pohoří Beskid Śląsko-Morawski, což mně osobně přijde (vzhledem ke složitému územnímu vymezení) rozumné. Území se však z turistického hlediska přesto hodí popisovat samostatně, neboť se od Moravsko-Slezských Beskyd liší především svým klidem.

Další informace

Mapa Turzovské vrchoviny

Turzovská vrchovina na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.