DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Turzovská vrchovina

Výhled z hory Beskydek přes kopce Turzovské vrchoviny na Malou Fatru
Výhled z hory Beskydek přes kopce Turzovské vrchoviny na Malou Fatru

Turzovská vrchovina je malebné, poměrně málo navštěvované slovenské "beskydské pohoří" u hranic s Českem, s typickým pasekářským osídlením a roubenými chalupami. De facto jde o slovenské pokračování Moravskoslezských Beskyd, které slovenští geografové chápou jako samostatnou jednotku.

Turzovská vrchovina získala pojmenování podle města Turzovka v údolí řeky Kysuce. Část jejího území spadá do CHKO Kysuce. Mezi výrazné přírodní zajímavosti Turzovské vrchoviny patří Klokočovské skálie (Klokočovské skály) u obce Klokočov s netradičními pískovcovými balvany kulovitých tvarů (kamenné koule). V obci Korňa samovolně vyvěrá Korňanský ropný pramen (Korniansky ropný prameň), jde o unikátní přírodní vývěr kvalitní ropy s občasnými výrony metanu. Místo je volně přístupné a najdete ho i po čichu. Významným mariánským poutním místem je vrch Živčáková. V roce 1958 se tu lesnímu dělníkovi zjevila Panna Maria a od té doby návštěvy poutníků neustaly. V roce 2015 tu byl slavnostně vysvěcen mariánský kostel.

Výhled z úbočí hory Beskydek na Malou Fatru (2017)
Výhled z úbočí hory Beskydek na Malou Fatru (2017)
Daleký zimní výhled z Turzovské vrchoviny na Západní Tatry (2017)
Daleký zimní výhled z Turzovské vrchoviny na Západní Tatry (2017)

Hranice mezi Moravskoslezskými Beskydami a Turzovskou vrchovinou je stanovena výrazně uměle. Od západu ji nejprve tvoří česko-slovenská hranice a poté vede trochu nejasně svahy masivu Velkého Polomu. Proto nejvyšší horou Turzovské vrchoviny není právě Velký Polom, ale hora Beskydek (Beskydok, 953 m) na hranici s Českem. Západní část této hory již oficiálně patří do Vsetínských vrchů, které tu na Turzovskou vrchovinu navazují. Jižní hranice Turzovské vrchoviny je vymezena jasně, od Javorníků je oddělena Makovským průsmykem a dále tokem řeky Kysuce. Východní hranici tvoří říčka Čierňanka, za kterou pokračují Kysucké Beskydy.

V polské geografii je celé toto území bráno jako součást pohoří Beskid Śląsko-Morawski, což mně osobně přijde (vzhledem ke složitému územnímu vymezení) rozumné. Území se však z turistického hlediska přesto hodí popisovat samostatně, neboť se od Moravskoslezských Beskyd liší především svým klidem.

Horská samota nad osadou Bitálovci, součást Makova (2018)
Horská samota nad osadou Bitálovci, součást Makova (2018)

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Turzovské vrchoviny

Turzovská vrchovina na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.