DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Ozren

Zalesněné stráně pohoří Ozren
Zalesněné stráně pohoří Ozren

Ozren (Озрен) je výrazně zalesněné pohoří rozkládající mezi městy Aleksinac (Алексинац) a Sokobanja (Сокобања). Nejvyšší horou Ozrenu je hora Leskovik (Лесковик, 1.178 m / 1.181 m), jeho travnato-skalnatý vrcholek je atraktivním cílem pro horskou turistiku.

Rekreační centrum Sokobanja, psáno i Soko Banja (Соко Бања, tedy Sokolí lázně), je výrazným magnetem na turisty v širokém okolí. Najdete v něm aquapark, termální prameny a množství možností ubytování. Přesto jako celek, město působí nepříliš upraveným, typicky "východním" dojmem.

Na severovýchodním okraji hor, kousek nad Sokobanjou, se nachází oblíbený cíl procházek vodopád Riplajka (водопад Рипаљка). Co jsem našel, jeho výška bývá uváděna od 11 do 17,5 metrů. Často se píše, že jde o nejvyšší vodopád Srbska. To však není pravda, neboť i v srbských Karpatech se nachází vyšší vodopád - Veliki Buk s výškou přes 20 metrů.

Pohled na hory Ozrenu z protilehlého Rtanje (2019)
Pohled na hory Ozrenu z protilehlého Rtanje (2019)
Ozren v zapadajícím slunci (2019)
Ozren v zapadajícím slunci (2019)

V nitru ozrenských lesů je ukrytý klášter Jermenčić (манастир Јерменчић), založený snad už ve 14. století. GPS 43.618889, 21.832001.

Na severu a západě Ozren ohraničuje řeka Moravica, za kterou pokračuje masiv Rtanj, na východě Ozren plynule navazuje na "svoji sestru" pohoří Devica. Na jihu je hraniční údolí toku Toponička reka, za nímž se rozkládá masiv Kalafat.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Ozrenu

Ozren na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.