Bílé Karpaty
(Biele Karpaty)

Bílé Karpaty (slovensky Biele Karpaty) patří k nejmalebnějším karpatským horstvům. Morava i Slovensko z nich obdrželi přibližně rovnocenný díl. Hlavní hřeben se táhne podél státní hranice v délce více než 80 kilometrů od prvních kopečků mezi Strážnicí a Skalicou až po Lyský průsmyk, kde přechází v Javorníky. Na státním pomezí se tyčí i bělokarpatská královna, Velká Javořina (970 m), s vysokým televizním vysílačem. Hora je tradičním místem utužování přátelství Čechů a Slováků. Kousek pod vrcholem stojí Holubyho chata, nejvýše položená horská chata v Bílých Karpatech.







Bělostně zbarvené vápencové skály symbolicky zvýrazňují panenskost zdejší přírody. Nejvýrazněji se objevují na ostře rozeklaných Vršatských bradlech v okolí romantické zříceniny hradu Vršatec.




Na vrchu hory Roh nad osadou Hrnčiarové (patřící pod obec Lubina) se nachází monstrózní památník SNP. Na svahu hory se nachází i velký amfiteátr (amfiteáter) a k němu přilehlý horský penzion Roh.




Půvabnou horskou osadou je Žítková u Starého Hrozenkova, známá svými bohyněmi. V dědince Kuželov můžete navštívit větrný mlýn.





Nejvýraznějším turistickým centrem na moravské straně je Mikulčin vrch s mnoha možnostmi ubytování (např. chata Lopata). Poblíž se nachází v lidových písních opěvovaný Velký Lopeník.
Jedním z míst vhodných ke koupání je přírodní koupaliště Lučina s výletní restaurací v západní části moravských Bílých Karpat. Lučina je vhodné výchozí místo pro nenáročný pěší výlet na kvetoucí Vojšické louky a k pohraničnímu vrchu Kobyla (584 m).




Centrem běžkování v Bílých Karpatech je oblast mezi moravskou Novou Lhotou a slovenskou Starou Myjavou a Starou Turou. Běžecké tratě tu spravuje a upravuje Slovácky běžecký klub Kyjov ve spolupráci se sdružením Kopanice v pohybe. Z moravské strany je vhodný nástup do stop na parkovišti nad Novou Lhotou (mapa), ze slovenské strany v osadě Horná Hlavina (mapa). Mezi Kubíkovým vrchem a Hlavinou vede 6 km dlouhá široká cesta, která bývá páteřní strojově upravovanou trasou. Po obou stranách bývají stopy pro klasiku, mezi nimi prostor pro bruslení. Trasa je kvůli menšímu převýšení vhodná i pro méně zkušené. Náročnější trasa vede např. z Kubíkova vrchu až na vrchol Velké Javořiny.








Výraznou horou v méně navštěvované severní části Bílých Karpat je Javorník nad Vlárským průsmykem.
Na slovenské straně Bílé Karpaty sousedí s Myjavskou pahorkatinou, Malými Karpatami a za dolinou Váhu se zvedají kopce Považského Inovce a Strážovských vrchů. Na severu na Bílé Karpaty navazují Javorníky a Vizovické vrchy, na západě Chvojnická pahorkatina a Dolnomoravský úval.






Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Bílých Karpat
Bílé Karpaty na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.