Cerová vrchovina
(Cserhát, Čerhát)

Cerová vrchovina (lidově Cerovka i Čerhát, maďarsky Cserhát [Čerhát]) je rozsáhlé sopečné pohoří rozkládající se po obou stranách slovensko-maďarské hranice jihovýchodně od města Fiľakovo a v okolí Sálgotarjánu. Českými a slovenskými turisty poměrně opomíjené pohoří v sobě skrývá mnoho přírodních i historických krás. V Maďarsku na západě sousední s pohořím Börzsöny, na jihu s Mátrou a na úplném východě s pohořím Bükk. Nejvyšší horou Cerové vrchoviny je hraniční hora Karanč (728 m, maďarsky Karancs) s rozhlednou na jejím vrcholu.




Na slovenské straně jsou hory chráněné formou CHKO Cerová vrchovina. V Maďarsku jsou velkoplošně chráněné, formou podobnou našim CHKO, dvě menší území. Jedním je Chráněná oblast Karanč-Medveš (Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet) v okolí hory Karanč a planiny Medveš poblíž hradu Salgó. Druhým je Chráněná oblast Tarnavidék (Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet) na úplném východě Cerové vrchoviny, v odlehlé zalesněné oblasti mezi pohořím Bükk a slovenskou hranicí.




Název Cerové vrchoviny je odvozen od dubu ceru, který z velké části pokrývá zdejší území. Charakteristické jsou zde listnaté lesy, skalní a travní stepi a soliterní sopečné vrcholy s výrazným převýšením. Přestože se nejedná o nijak vysoké pohoří, tak túry po Cerové vrchovině dají zabrat, často vám však odměnou budou nádherné výhledy. Evropskou přírodní raritou je Kamenný vodopád poblíž hradu Šomoška tvořený pěti- a šesti-bokými čedičovými hranoly. Turistickými magnety na maďarské straně hor jsou malá vesnice Hollókő s dochovanou původní zástavbou chráněná UNESCO a přírodní rezervace s pravěkými pozůstatky poblíž obce Ipolytarnóc zachovalými díky sopečné katastrofě (rezervaci se přezdívá Palocké Pompeje).




Jedním z mnoha hraničních přechodů mezi Slovenskem a Maďarskem je Tachty-Cered. V pohraniční maďarské vesničce Cered stojí hezká dřevěná zvonice.




V lesích poblíž obce Mátraverebély je ukryté velmi navštěvované poutní místo Szentkút.
Hrady a zříceniny Cerové vrchoviny
V Cerové vrchovině se zachovalo mnoho svědků dávné minulosti v podobě krásných hradních zřícenin. Velký hradní areál se nachází v centru města Fiľakovo. Menší zříceniny, zato však na výrazných kopcích, jsou Soví hrad a Hajnáčka nedaleko Fiľakova. Přímo maďarsko-slovenské hranice se dotýká jeden z nejkrásnějších slovenských hradů - hrad Šomoška. Na Maďarské straně je dominantou hrad Šalgó čnící na mohutném bazaltovém skalisku poblíž Salgótarjánu, jenž svým názvem na hrad odkazuje. Hezká hradní zřícenina stojí u památkově chráněné vesničky Hollókő (maďarsky Hollókői vár). Krásný rozhled po krajině poskytuje zřícenina Buják (maďarsky Bujáki vár).


Ubytování na Cerové vrchovině
Slovenská strana Cerové vrchoviny je na ubytování poměrně skoupá, jedná se o turisticky výrazně opomíjenou oblast a nabídky k ubytování to jen potvrzují. Maďaři si zdejší pohoří cení výrazně více, rádi Cserhát navštěvují a nabídka ubytování je tak zde výrazně vyšší. Nejvíce možností naleznete v okolí města Salgótarján a ve vsi Hollókő, kde můžete hlavu složit i v památkově chráněných domech.
- Levné ubytování na Cerové vrchovině (česky nebo slovensky popsané možnosti ubytování)


Další zdroje o Cerové vrchovině
- Osmaradvanyok.hu - oficiální stránky rezervace Ipolytarnóc, slovenská verze
Mapa Cerové vrchoviny
Cerová vrchovina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.