DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Kamenný vodopád Šomoška

(Bazaltový vodopád, Čedičový vodopád, Čedičové varhany)

Bazaltový vodopád pod hradem Šomoška
Bazaltový vodopád pod hradem Šomoška

Kamenný vodopád (maď. Somoskői kővízesés) je významná polopřírodní rarita sopečného původu pod hradem Šomoška na slovenské straně Cerové vrchoviny. "Vodopád" je vysoký asi 9 m a je tvořen pěti a šestibokými hranoly ztuhlé lávy. Konkrétně jde o vyvřelou horninu bazalt, pro niž se užívá i český ekvivalent čedič (původně lidově čadič, neboť přípomíná očazený, černý kámen). Místo se v různých textech objevuje i pod názvy Čedičový vodopádČedičové varhany nebo Bazaltový vodopád. Působivý vzhled skály se do současné podoby dostal lidskou činností při lámání kamene pro stavbu hradu Šomoška před mnoha stoletími.

Bazaltový vodopád pod hradem Šomoška
Bazaltový vodopád pod hradem Šomoška

Vodopád leží na území slovenské obce Šiatorská Bukovinka, nejsnáze je ale přístupný z maďarské obce Šomoška (Somoskő). Kousek níže pod vodopádem se nachází bazaltové kamenné moře.

V samotné Cerové vrchovině se nachází minimálně další dva podobné kamenné vodopády, byť trochu menší, a to poblíž vrcholů Nagy-hegy a Szanda.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa - Kamenný vodopád Šomoška

Kamenný vodopád Šomoška na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.