DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Suhard

(Munții Suhardului, Suhardské hory)

Suhard - podhorská osada u obce Botoș
Suhard - podhorská osada u obce Botoș

Suhard (též Munții Suhardului, tj. česky Suhardské hory) je rozlohou nevelikým a téměř liduprázdným pohořím na severu Rumunska. Na jeho hřebenech nestojí žádná turistická chata a pěší turisté jsou zde vzácností, přestože značené trasy tu najdete. Mimo zimu jsou hory silně využívané pro pasení ovcí a krav, jejichž stáda doprovází neoblíbení ovčáčtí psi. Krajina Suhardu je velmi pestrá. Střídají se tu lesy, malebné louky a občas i nějaká ta skalka. Nejvyšším vrcholem je Vârful Omu (též Omul či Omului, 1932 m), ležící na hlavním hřebenu jižně od obce Cârlibaba. Hora stejného názvu je i nejvyšší horou výrazně známějšího pohoří Bucegi.

Průzračně čistá řeka Bistrița Aurie (Zlatá Bystřice) poblíž obce Cârlibaba a pohled do temných hvozdů Suhardu (2018)
Průzračně čistá řeka Bistrița Aurie (Zlatá Bystřice) poblíž obce Cârlibaba a pohled do temných hvozdů Suhardu (2018)
Dřevěný kostel ve vsi Botoș (2018)
Dřevěný kostel ve vsi Botoș (2018)

Suhard leží v obklopení mnoha dalších karpatských pohoří. Na severozápadě v sedle Pasul Rotunda (1271 m) navazuje na Rodnu. Na severu a severovýchodě je oddělen údolím vodáky oblíbené řeky Bistrița Aurie od Maramurešských hor, Bukovinských Občin (konkrétně Občiny Mestecăniș) a Giumalău. Na jihovýchodě Suhard obtéká řeka Dorna, za níž se zvedají Munții Călimani. A na jihozápadě Suhard přechází do pohoří Bârgău, dělítkem mezi nimi je sedlo Pasul Suhard (1150 m, GPS 47.47388N, 25.06033E) a dolina s obcí Valea Bancului. Největším turistickým centrem v oblasti jsou lázně Vatra Dornei na východě pohoří, snadno dostupné i vlakem. Hlavní hřeben se táhne ve směru severozápad - jihovýchod od sedla Rotunda po Vatru Dornei. Pěší přechod Suhardu zpravidla zabere 3 dny a můžete jej plynule spojit i s přechodem Rodny.

V dolině řeky Bistrița Aurie (Zlaté Bystřice) se nachází několik malebných vesniček s rozesetými chalupami po okolních loukách. Nad silnicí ve vsi Botoș stojí pěkný dřevěný kostel v ukrajinsko-rumunském stylu (GPS 47.517161, 25.222839).

Další informace o Suhardu

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa pohoří Munții Suhard

Munții Suhard na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.