DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Suhard

(Munții Suhardului, Suhardské hory)

Suhard - podhorská osada u obce Botoș
Suhard - podhorská osada u obce Botoș

Suhard (též Munții Suhardului, tj. česky Suhardské hory) je rozlohou nevelikým a téměř liduprázdným pohořím na severu Rumunska. Na jeho hřebenech nestojí žádná turistická chata a pěší turisté jsou zde vzácností, přestože značené trasy tu najdete. Mimo zimu jsou hory silně využívané pro pasení ovcí a krav, jejichž stáda doprovází neoblíbení ovčáčtí psi. Krajina Suhardu je velmi pestrá. Střídají se tu lesy, malebné louky a občas i nějaká ta skalka. Nejvyšším vrcholem je Vârful Omu (též Omul či Omului, 1932 m), ležící na hlavním hřebenu jižně od obce Cârlibaba. Hora stejného názvu je i nejvyšší horou výrazně známějšího pohoří Bucegi.

Průzračně čistá řeka Bistrița Aurie (Zlatá Bystřice) poblíž obce Cârlibaba a pohled do temných hvozdů Suhardu (2018)
Průzračně čistá řeka Bistrița Aurie (Zlatá Bystřice) poblíž obce Cârlibaba a pohled do temných hvozdů Suhardu (2018)
Dřevěný kostel ve vsi Botoș (2018)
Dřevěný kostel ve vsi Botoș (2018)

Suhard leží v obklopení mnoha dalších karpatských pohoří. Na severozápadě v sedle Pasul Rotunda (1271 m) navazuje na Rodnu. Na severu a severovýchodě je oddělen údolím vodáky oblíbené řeky Bistrița Aurie od Maramurešských hor, Bukovinských Občin (konkrétně Občiny Mestecăniș) a Giumalău. Na jihovýchodě Suhard obtéká řeka Dorna, za níž se zvedají Munții Călimani. A na jihozápadě Suhard přechází do pohoří Bârgău, dělítkem mezi nimi je sedlo Pasul Suhard (1150 m, GPS 47.47388N, 25.06033E) a dolina s obcí Valea Bancului. Největším turistickým centrem v oblasti jsou lázně Vatra Dornei na východě pohoří, snadno dostupné i vlakem. Hlavní hřeben se táhne ve směru severozápad - jihovýchod od sedla Rotunda po Vatru Dornei. Pěší přechod Suhardu zpravidla zabere 3 dny a můžete jej plynule spojit i s přechodem Rodny.

V dolině řeky Bistrița Aurie (Zlaté Bystřice) se nachází několik malebných vesniček s rozesetými chalupami po okolních loukách. Nad silnicí ve vsi Botoș stojí pěkný dřevěný kostel v ukrajinsko-rumunském stylu (GPS 47.517161, 25.222839).

Další informace o Suhardu

Mapa pohoří Munții Suhard

Munții Suhard na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.