DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Krupinská planina

Krupinská planina - výhled z hradu Modrý Kameň na stejnojmennou vesnici
Krupinská planina - výhled z hradu Modrý Kameň na stejnojmennou vesnici
Zvu vás na procházku tajuplným slovenským pohořím Krupinská planina, kde se po zdejších zajímavostech můžete toulat několik dní a přitom na turisty narazíte jen sporadicky.

Krupinská planina (postaru i Krupinská výšina, maďarsky Korponai-fennsík) je nevysoké pohoří na jihu středního Slovenska, působící tajemnou atmosférou. Krupinská planina na východě sousedí s pohoříčkem Ostrôžky, na severu plynule přechází v Javorie, na západě se dotýká Štiavnických vrchů a na jihu klesá do nížiny kolem řeky Ipeľ, za níž se již vynořují kopce maďarského pohoří Börzsöny a Cerové vrchoviny. Planina nejvyšších výšek dosahuje v severní části a mírně se svažuje směrem na jih. Říčky a potoky planinu rozvrásnily a vytvořily v ní několik kaňonovitých údolí, působivý je především hluboce zaříznutý kaňon meandrující řeky Litava.

Hrad Modrý Kameň
Hrad Modrý Kameň
Krajina Krupinské planiny při pohledu z rozhledny Vartovka nad Krupinou
Krajina Krupinské planiny při pohledu z rozhledny Vartovka nad Krupinou
Dravá říčka Litava pod hradem Čabraď
Dravá říčka Litava pod hradem Čabraď
Údolí Konštianského potoka
Údolí Konštianského potoka

Nejvyšším vrcholem Krupinské planiny je Kopaný závoz (775 m) severně od obce Senohrad v nepřístupném vojenském prostoru Lešť (vojenský obvod Lešť), který zabírá velký prostor ve východní části Krupinské planiny. Milovníky historie a tajemna zaujme pevnost Bzovík a dva rozlehlé hradní areály, hrad Čabrad a hrad Modrý Kameň. V lázeňských obcích Dudince a Dolná Strehová si mohou hosté užít vodních atrakcí v místních akvaparcích. Krupinská planina je částečně porostlá hustými listnatými lesy a částečně lidmi přetvořená v pole a louky s typickým lazovským osídlením. Pohoří dostalo název podle města Krupina na severozápadním okraji hor.

Vesnička Čabraďský Vrbovok
Vesnička Čabraďský Vrbovok
Kaňon říčky Litavy a zaniklá ves pod hradem Čabraď
Kaňon říčky Litavy a zaniklá ves pod hradem Čabraď

Přírodní zajímavosti Krupinské planiny

  • Troubící kámen (Trúbiaci kameň) - asi 2 metry vysoká skála sopečného původu na turistické trase mezi obcí Sucháň a Plachtinskými lazy. V kameni jsou zde dva otvory. Pokud do správného otvoru dobře fouknete, tak se údajně vyloudí až tak silný zvuk, že bude slyšet i v okolních obcích. Otvory vznikly lidskou činností, o jejich přesném původu panuje několik pověstí.
  • Tesárská roklina (Tesárska roklina) - krátký, avšak působivý kaňon u obce Hontianske Tesáre, severně od městečka Dudince. V tomto úzkém, mezi skalami sevřeném údolí se nachází čtyři vodopády.
  • Tesárske dúpence - skalní skrýše pravděpodobně před Turky vysekané do pískovce na okraji obce Hontianske Tesáre, směrem k Tesárské roklině. Dúpence nebo dúpy podle dávné řeči označovaly díru ve skále či jeskyni.
  • Pískový důl Príbelce (piesková baňa Príbelce) - bývalý pískový důl u obce Príbelce ve svahu hory Holica. V písečných usazeninách z dob, kdy zde bylo moře, se dochovaly žraločí zuby, kosti ryb a zkameněliny. V obci žijí sběratelé, kteří zde nasbírali i více než tisíc zubů dávných žraloků a jiných ryb.
  • Kosihovský Kamenný vrch - turisticky zajímavý vrchol s krásným výhledem
Mlok skvrnitý v údolí Konštianského potoka
Mlok skvrnitý v údolí Konštianského potoka
Mlok skvrnitý v údolí Konštianského potoka
Mlok skvrnitý v údolí Konštianského potoka
Konečná autobusu v osadě Konská u vesničky Čabradský Vrbovok, východisko na hrad Čabraď
Konečná autobusu v osadě Konská u vesničky Čabradský Vrbovok, východisko na hrad Čabraď

Další zajímavé stavby a technické památky Krupinské planiny

  • Rozhledna Vartovka - původně pozorovací věž sloužící k obraně proti Turkům na kopci západně od Krupiny. Kamenná věž byla zrekonstruována a její dřevěný ochoz nyní volně slouží turistům jako rozhledna.
  • Rozhledna Vartovka nad Krupinou
    Rozhledna Vartovka nad Krupinou
    Rozhledna Vartovka a pohled na město Krupina
    Rozhledna Vartovka a pohled na město Krupina
  • Vodní tunel Horní Strháre - Koprovnica - asi 1 km dlouhý vodní tunel, který odvádí tok potoka Stará rieka pod hřebenem hory Chaláska do sousedního údolí. Různí dobrodruzi tento tunel prochází i pěšky vybavení vysokými rybářskými botami, zvláště za vysokého stavu vody je však třeba být velmi obezřetný. Uprostřed tunelu se nachází i keška, která do těchto míst láká hráče hry Geocaching. Tunel byl postaven pro ochranu zdejší poddolované oblasti před zatopením velkou vodou.
  • Barevné náhrobky Horný Tisovník - barevné pískovcové náhrobní kameny u obce Horný Tisovník na východním okraji Krupinské planiny. Podobné náhrobky bývaly typické pro staré evangelické hřbitovy této oblasti na přelomu 19. a 20. století.
  • Folkloristická dědinka Hrušov - vesnička Hrušov na jižním okraji Krupinské planiny známá především folklórním festivalem Hontianska paráda. V obci jsou pískovcové vinné sklepy, muzeum v lidovém domě, mezi lidmi se zachovaly dávná řemesla a zvyky. Z Hrušova na okraji náhorní plošiny je krásný rozhled do nížiny kolem řeky Ipeľ a dále do Maďarska. Nad obcí na vrcholu Prašný vrch je postavena malá dřevěná rozhlednička.
  • Pustý kostel Velká Čalomija - zřícenina kostela nad obcí Veľká Čalomija v nížině u řeky Ipeľ poblíž maďarských hranic.
  • Středověký kostel v obci Pôtor
Vchod do muzea kultury Maďarů na Slovensku v Dolné Strehové (2020)
Vchod do muzea kultury Maďarů na Slovensku v Dolné Strehové (2020)

Ubytování na Krupinské planině

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Krupinské planiny

Krupinská planina na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.