DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Miroč

(Мироч)

Pohled na srbské hory Miroč v okolí dunajské soutěsky Cazanele Mici (Mali Kazan, Мали Казан)
Pohled na srbské hory Miroč v okolí dunajské soutěsky Cazanele Mici (Mali Kazan, Мали Казан)

Miroč (Мироч) je pohoří na severovýchodním okraji srbských Karpat. Na severu je odděleno Dunajskou soutěskou od rumunských hor, na protějším břehu Dunaje se nachází známé české banátské vesnice. Nejvyšší horou Miroče je skalnatý Veliki Štrbac (Велики Штрбац, 768 m, počeštěně Veliký Štrbac) vypínající se vysoko nad kaňonem Dunaje a poskytující úchvatné výhledy. Na západě za městem Donji Milanovac (Доњи Милановац) a řekou Porečka reka (Поречка река) proti proudu Dunaje pokračuje pohoří Liškovac. Na jihu Miroč sousedí s pohořím Deli Jovan.

Zalesněná oblast hor přiléhající k Dunaji je chráněna jako Národní park Djerdap (Национални парк Ђердап, Nacionalni park Đerdap). Slovo Đerdap (Djerdap [Džerdap]), nebo též Đerdapska klisura, v srbštině označuje Dunajskou soutěsku, resp. průlom Dunaje, který je v mnoha jiných jazycích (vč. češtiny a rumunštiny) známý pod označením Železná vrata (rumunsky Porțile de Fier). Jde o nejdelší soutěsku v Evropě.

V jižní části pohoří se nachází masiv Veliki Greben (Велики Гребен, počeštěně Veliký hřeben), považovaný někdy za samostatné pohoří. Jeho nejvyšším vrchem je Crni vrh (656 m, podle vojenských map 654,8 m), nachází se nad pravým břehem Porečské řeky (GPS přibližně 44.3559472N, 22.2449036E).

Zajímavosti

  • Dunajské soutěsky Veliki a Mali Kazan (rumunsky Cazanele Mari a Mici) - nejužší místa zdejší dunajské soutěsky, zajímavostí je, že Dunaj je v těchto místech hluboký až 90 metrů a jeho dno se nachází hlouběji než hladina Černého moře.
  • Trosky Trajánova mostu (Trajanov most, Трајанов мост) - pozůstatek více než 1 km dlouhého obloukového mostu přes Dunaj, postaveného kolem roku 105. Více než tisíc let nikdo nepostavil delší.
  • Milíře na dřevěné uhlí v okolí obce Miroč.
  • Kaňon řeky Vratna - voda si tu razí cestu divočinou skrz tři skalní brány (mosty), které jsou dle Serbia.com největší v Evropě. Jednou z nich je Velká brána (Prerast Velika Kapija, Прераст Велика Капија), GPS 44.383235N, 22.337269E, vede k ní turistický chodníček od blízkého klášteru Vratna (manastir Vratna, манастир Вратна).

Další informace o srbských Karpatech

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa - Miroč

Miroč na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.