DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Bachureň

Pohled ze sedla Magura v Bachurni na pohoří Branisko
Pohled ze sedla Magura v Bachurni na pohoří Branisko

Bachureň je rozlohou neveliké pohoří na slovenském Šariši, bez výraznějšího turistického ruchu. Na jihovýchodě v Lačnovském sedle navazuje na pohoří Branisko, na jihu sousedí se Šarišskou vrchovinou, na severovýchodě s Čergovem a na západě s Levočskými vrchy. Nejvyšší horou je stejnojmenná Bachureň (1.081 m). Nádhernými horskými loukami s překrásnými výhledy se pyšní hřebínek hory Búče (1.005 m), v jejímž severovýchodním svahu nad vesničkou Renčišov se nachází největší bachureňské lyžařské středisko. Toulky Bachurní, ať už pěšky či na kole, jsou velmi uklidňující, neboť zde nepotkáte příliš turistů. Východiskem do hor z jižní strany je rázovitá vesnička Lačnov, na druhé straně hřeben Bachurně klesá do města Sabinov.

Pohled ze sedla Magura na horu Bachureň
Pohled ze sedla Magura na horu Bachureň
Pohled z úbočí hory Búče na vesničku Lačnov
Pohled z úbočí hory Búče na vesničku Lačnov

Za návštěvu stojí veřejně přístupná jeskyně Zlá díra (slovensky jaskyňa Zlá diera, místními často zvaná Lipovecká jaskyňa nebo dialektem Zla džura). Vchod se nachází v jižním svahu hory Búče, nad silnici z Lipovců do Lačnova. Z jeskyně budete mít dobrodružný zážitek, neboť není osvětlená a jeskyňářské vybavení si nesete sami, v doprovodu s jeskyňářem. Přístupná je i pro malé děti.

Jen kousek odtud, v severních svazích hory Mindžová (920 m) se nachází přes 200 m dlouhá pískovcová soutěska Parkaň (tiesňava Parkaň, roklina Parkaň). V soutěsce, jejíž skalní stěny dosahují výšky až 10 m, se nachází i několik nepřístupných jeskyní s ledovou výplní.

Možnosti ubytování na Bachurni nejsou veliké. Přesto i přímo v horách stojí jedna turistická chata, a to chata Bukvica v lyžařském středisku Búče. Ožívá především v zimě.

Pod sedlem Magura
Pod sedlem Magura
Dopravní prostředky u chaty Bukvica ve skromném lyžařském středisku Búče
Dopravní prostředky u chaty Bukvica ve skromném lyžařském středisku Búče

Na východě Bachurně se nachází obce se zajímavými názvy Uzovské Pekľany a Uzovský Šalgov. Své pojmenování získali po kočovném kmenu Uzů (v 1. pádě Uzové, nazýváni též jako Oghuzští Turci), snad původem ze stepí kolem Aralského jezera (dnešní Uzbekistán / Kazachstán). V současnosti obce obývá silná romská menšina.

Pobíhající děti v podhorské obci Uzovské Pekľany
Pobíhající děti v podhorské obci Uzovské Pekľany

Jihovýchodně od Bachurně se na dominantním Šarišském vrchu tyčí Šarišský hrad.

Další zdroje o Bachurni

  • ZlaDiera.sk - oficiální stránky jeskyně Zlá díra
  • Pis.sk - popis cesty do rokliny Parkaň

Mapa Bachurně

Bachureň na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.