DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Sabinov

Sabinov - centrum města se dvěma kostely
Sabinov - centrum města se dvěma kostely

Sabinov je okresní město v údolí Torysy, schované mezo kopci Čergova a Bachurně. Sabinov má dobré autobusové i vlakové spojení a nabízí i návazné spoje do zapadlých vesniček v horách, proto je častým přestupním místem turistů při cestě do okolní přírody. Sabinov má krásné historické náměstí, jehož dominantou je gotický kostel Mučednické smrti sv. Jana Křtitele (kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa) z přelomu 15. a 16. století. Uvnitř chrámu se nachází replika hlavního oltáře z dílny Mistra Pavla z Levoče, vysoce ceněný originál byl v minulosti přesunut do muzea v Budapešti. V těsném sousedství stojí druhý menší kostel. V Sabinově se v roce 1964 natáčel film Obchod na korze, který jako první československý film získal Oskara. Filmaři si Sabinov vybrali, neboť v dané době ještě nebyl dotknut moderními stavbami a působil tak autenticky.

Gotický kostel sv. jana Křtitele
Gotický kostel sv. jana Křtitele
Obchůdek na náměstí, v němž se natáčel film Obchod na korze
Obchůdek na náměstí, v němž se natáčel film Obchod na korze

Město Sabinov nese latinské pojmenování Cibinium stejně jako významné město Sibiu v rumunských Karpatech. Toto se odráží i v maďarštině, která Sabinov nazývá Kisszeben [kišseben] (tedy "Malý Szeben") a rumunské Sibiu Nagyszeben [naďseben] (tedy "Velký Szeben").

Další zdroje o Sabinově

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Sabinova

Sabinov na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.