DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Devica

Devica – hrad Sokograd
Devica – hrad Sokograd

Devica (Девица) je pohoří rozkládající se jihovýchodně od rekreačního městečka Sokobanja, až k městům Knjaževac (Књажевац) a Svrljig (Сврљиг). Nejvyšší horou pohoří Devica je Čapljinac (Чапљинац, 1.187 m), uváděný i pod názvem Manjin Kamen (Мањин Камен). Přestože samotná Sokobanja je vysoce navštěvovaná, s množstvím ubytovacích zařízení i aquaparkem, dále do hor se davy nevydávají.

Nejvýraznějším turistickým cílem je hrad Sokograd (Сокоград, tj. Sokolí hrad) vypínající se nad kaňonem Moravice, pouhé 2 km jihovýchodně od Sokobanje.

Krásným a lehce dosažitelným vrcholkem je Ostra čuka (Остра чука, 1.070 m) na západním okraji Device. Z vrcholové skalky poskytuje vynikající kruhový rozhled.

Devica je vymezena na severu řekou Moravica a spojnicí měst Sokobanja - Knjaževac (Књажевац), za kterou navazují masivy Rtanj a Tupižnica, na jihovýchodě kaňonem řeky Svrljiški Timok, za kterým pokračuje masiv Tresibaba, na jihu pokračuje masiv Kalafat a na západě je hraniční přibližně spojnice obcí Sokobanja - Labukovo, za kterou pokračuje pohoří Ozren. Devica spolu s Ozrenem jsou považovány za nejjižnější pohoří celých Karpat.

Další informace

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Device

Devica na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.