DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Devica

Devica – hrad Sokograd
Devica – hrad Sokograd

Devica (Девица) je pohoří rozkládající se jihovýchodně od rekreačního městečka Sokobanja, až k městům Knjaževac (Књажевац) a Svrljig (Сврљиг). Nejvyšší horou pohoří Devica je Čapljinac (Чапљинац, 1.187 m), uváděný i pod názvem Manjin Kamen (Мањин Камен). Přestože samotná Sokobanja je vysoce navštěvovaná, s množstvím ubytovacích zařízení i aquaparkem, dále do hor se davy nevydávají.

Nejvýraznějším turistickým cílem je hrad Sokograd (Сокоград, tj. Sokolí hrad) vypínající se nad kaňonem Moravice, pouhé 2 km jihovýchodně od Sokobanje.

Krásným a lehce dosažitelným vrcholkem je Ostra čuka (Остра чука, 1.070 m) na západním okraji Device. Z vrcholové skalky poskytuje vynikající kruhový rozhled.

Devica je vymezena na severu řekou Moravica a spojnicí měst Sokobanja - Knjaževac (Књажевац), za kterou navazují masivy Rtanj a Tupižnica, na jihovýchodě kaňonem řeky Svrljiški Timok, za kterým pokračuje masiv Tresibaba, na jihu pokračuje masiv Kalafat a na západě je hraniční přibližně spojnice obcí Sokobanja - Labukovo, za kterou pokračuje pohoří Ozren. Devica spolu s Ozrenem jsou považovány za nejjižnější pohoří celých Karpat.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Device

Devica na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.